Renata Šarjaková, 14. duben 2006
Výživa má přímý vliv na činnost mozku
Nízká spotřeby zeleniny a ryb má negativní vliv na lidskou psychiku.
Nízká spotřeby zeleniny a ryb má negativní vliv na lidskou psychiku.

Odborníci z oblasti výživy z nadace Mental Health Foundation zmapovali v jedné studii, jak mění způsob výroby potravin rovnováhu klíčových živin v organismu. Lidé v průběhu posledních 50. let konzumovali méně čerstvých potravin a naopak více nasycených tuků a cukru. Výsledkem této nepříznivé bilance je výskyt depresí a problémů s pamětí. Andrew McCulloch, předseda Mental Health Foundation vysvětlil, že se jedná o začátek pochopení toho, jak je možné ovlivnit prostřednictvím dodaných živin mozek jako orgán a jaké důsledky mají stravovací zvyklosti pro duševní zdraví.
McCulloch vycházel z toho, že úprava psychického stavu mysli změnou výživy v některých případech přinesla lepší výsledky než použití medikamentů nebo psychoterapie.
V současné době konzumují lidé podle studie v průměru o 34 % méně zeleniny a o dvě třetiny méně ryb v porovnání s obdobím před 50. lety. Zelenina a ryby jsou hlavními zdroji omega-3-mastných kyselin. Změny takového druhu mohou být dávány do souvislosti s možným výskytem depresivních stavů, schizofrenie, poruch udržení pozornosti (ADHD) a Alzheimerovy choroby.

Tierärtzliche Umschau, 61, 2006, č. 3, s. 170
Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 024
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář