František Mariánek, 3. březen 2012
Genofond konopí pro léčebné účely
Olomoucké pracoviště VUR Praha pověřeno správou genofondu konopí pro léčebné účely.
 

 

Z rozhodnutí Rady genetických zdrojů kulturních rostlin, s odvoláním na Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství, vycházející ze zákona 148/2003 Sb. o genetických zdrojích rostlin a mikroorganizmů,

bylo olomoucké pracoviště VÚRV, v.v.i. Praha pověřeno v závěru loňského roku správou genofondu konopí pro léčebné účely.

Genetickými zdroji rostlin se rozumí odrůda pěstované rostliny, krajová odrůda, genetická linie nebo plané druhy rostlin, které jsou zdrojem genetické rozmanitosti. Zahrnují také cenné využitelné šlechtitelské materiály. Za péči o kolekci jednoho druhu rostlin je vždy odpovědné jen jedno z odborných pracovišť Národního programu.

 

Program konzervace a využití genofondu rostlin a agro-biodiversity je orientován na druhy rostlin využitelné v našich půdních a klimatických podmínkách, které mají či perspektivně mohou mít význam pro zemědělství a jichž lze využít pro výrobu potravin, krmiv, průmyslových surovin, léčiv, jako zdrojů energie a jiných produktů. Může rovněž jít o druhy vhodné pro speciální využití (zvyšování půdní úrodnosti, tvorba krajiny, okrasné účely).

 

Založení genofondu bylo iniciováno a vychází ze spolupráce mezi VÚRV, v.v.i. Praha, Oddělení zelenin a speciálních plodin Olomouc, občanským sdružením „Konopí je lék“ a podnikatelskou skupinou „trompetol team“, vyrábějící mj. i konopnou kosmetiku. Dalším realizovaným počinem těchto partnerů je příprava mezinárodního klasifikátoru rodu konopí ve spolupráci s mezinárodní pracovní skupinou „Medicinal and Aromatic Plants Working Group (MAPWG)“, působící v rámci ECPGR (The European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources).

 

Pojem „Olomouc“ se tak na mezinárodní scéně znovu připomíná a oživuje tím tradici založenou již v padesátých letech minulého století zdejší Univerzitou Palackého, která se již tehdy zabývala výzkumy léčebných účinků konopí.

 

VAP-KJL / JK-120305
Mgr. Jaroslav Kabilka [kabilka@ged.cz]



Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 035
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář