Renata Šarjaková, 21. únor 2006
Globální oteplování nebo ochlazování?

Golfský proud se prý zastavuje, tvrdí britský vědec. Atlantský výměník, díky němuž se dostává k Severní Evropě životodárné teplo, se zpomaluje. Jestliže se zpomalení o 30 % pozorované za posledních dvanáct let ukáže jako trvalý stav, poklesne zřejmě v Evropě velmi výrazně teplota.

Vědci již dlouho dobu hovoří o tom, že Atlantický výměník, který přináší teplou povrchovou vodu na sever k Evropě a studenou spodní vodu naopak na jih k rovníku, se zřejmě kvůli klimatickým změnám zastaví. Podle této teorie narůstající teplota vzduchu způsobí tání ledových pokryvů, což povede ke snížení slanosti vody v oceánech. V důsledku toho dojde ke snížení hustoty vody, která nebude klesat do hloubky oceánu a nebude odtékat zpět k jihu.

 

Vědci prohlásili, že současné zkoumání potvrzuje správnost této teorie. „Je to poprvé, co pozorujeme změny v časovém horizontu lidského života,“ říká oceánograf Harry Bryden. Nicméně přiznal, že je potřeba se nadále věnovat dlouhodobému výzkumu, protože současná data ještě nepotvrzují trvalý trend. Podle výpočtů Hadleyho Centra pro výzkum a předpovídání klimatu by v případě zastavení cirkulace vody došlo k poklesu teploty v Evropě až o 6 stupňů Celsia následujících dvaceti letech. Poslední čísla z loňského roku pocházejí z řady zkušebních měření v nejrůznějších hloubkách Atlantiku od Maroka až po Miami. Šlo o páté měření od roku 1957, kdy se měří teplota na těch stejných místech na mělčině, ve středních a velkých hloubkách oceánu.

 

Zatímco měření v roce 1981 a 1992 vykázalo jen velmi malé změny, čísla z roku 1998 a 2004 ukazují velký posun. Teplo přinášené Golfským proudem směrem ke Grónsku je menší a voda se tu zastavuje a zpomaluje se i zpětné proudění studené vody na jih. Golfský proud je povrchovou součástí Atlantského výměníku. „Jsou to důkazy toho, že zřejmě dochází k velkým změnám v proudění oceánů, které paradoxně přinese velké ochlazení celého regionu,“dodává Phil Newton z nezávislé Rady pro výzkum přírody a životního prostředí (NERC).

 

Podle textu agentury Reuters 30. 11. 2005 Hugo Charvát, Ekolist, 2. 12. 2005                                              Zdroj info ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 123
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář