Evropská komise dnes přijala sdělení, v němž nastínila možná opatření, jejichž cílem je zmírnit dopady růstu světových cen potravin. Tento dokument projedná Evropská rada ve dnech 19. a 20. června. Sdělení analyzuje strukturální a cyklické faktory a navrhuje opatření ve třech oblastech. Zahrnují krátkodobá opatření v rámci kontroly stavu společné zemědělské politiky při sledování maloobchodního sektoru; iniciativy usilující o posílení nabídky zemědělských výrobků a o zajištění dostupnosti potravin, včetně podpory budoucích, udržitelných generací biopaliv; a iniciativy přispívající ke globálnímu úsilí v boji proti vlivu, jaký má růst cen potravin na chudé obyvatelstvo. Informoval o tom mluvčí Zastoupení Evropske komise v České republice Martin Stašek.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Návrh Evropské komise na seškrtání zemědělských dotací pro velké farmy, doznal zásadních změn. Vyplývá to legislativního návrhu, který tento týden představí komise představí. Naši zemědělci by tak nakonec měli přijít o daleko méně finančních prostředků, než Brusel původně navrhoval, byť by se jich dotkly o rok dříve.
Příznivou budoucnost obilovinám a olejninám v Evropské unii, zejména díky stoupající světové poptávce po těchto komoditách a jejich využití na výrobu biopaliv předpovídá v uplynulých dnech zveřejněná analýza. Optimisticky vypadá i pravděpodobný vývoj živočišné výroby. Poklesnout by však měla produkce hovězího masa. Vývoj situace v mléce bude záviset na zvoleném scénáři přechodu na bezkvótové období.
Podle jarní hospodářské prognózy Evropské komise by měl hospodářský růst v Evropské unii zvolnit ze 2,8 % v roce 2007 na 2 % v roce 2008 a 1,8 % v roce 2009 (v eurozóně z 2,6 % na 1,7 % v roce 2008 a 1,5 % v roce 2009). Tento vývoj růstu způsobují tři faktory, které si nyní vybírají daň na světovém hospodářství – přetrvávající neklid na finančních trzích, zřetelné zpomalení ve Spojených státech amerických a prudce stoupající ceny komodit. Hospodářství Evropské unie si vede vcelku dobře díky zdravým základům a v letech 2008 a 2009 by k současným 7,5 milionům z let 2006 a 2007 měly přibýt tři miliony nových pracovních míst. Inflace spotřebitelských cen v EU se však v tomto roce podle prognóz přechodně vyšplhá na 3,6 % oproti loňským 2,4 %, a to v důsledku prudce rostoucích cen energií a potravin. V roce 2009 bude ale opět klesat na předpokládaných 2,4 % (pro eurozónu se odpovídající hodnoty očekávají ve výši 3,2 % a 2,2 % oproti inflaci 2,1 % v roce 2007). Informoval o tom mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice Martin Stašek.
Omezit počet pesticidů by vedlo ke zvýšené odolnosti škůdců a plevelů na povolené ochranné prostředky. Tím by se snížila úroda a zvýšily ceny základních zemědělských plodin a poté potravin ve světě a Evropské unii. Uvedla to ve svém prohlášení skupina sedmi vědců ze zemí Evropské unie. Podle zpravodajské agentury dokument předali slovinskému ministru zemědělství Iztoku Jarcovi s tím, že Slovinsko nyní předsedá zemím Evropské unie.
Krédem rodinných hospodářství je ekologie a zachování krajiny, jakož i zabránění vylidnění venkova.
Počet nebezpečných výrobků, které byly staženy z trhu Evropské unie, vloni v meziročním srovnání vzrostl o 56 procent. Tento nárůst z 1051 oznámení na 1605 ukazuje, že kontrolní kapacity členských států se rok od roku zlepšují a že evropští spotřebitelé jsou dnes lépe chráněni. Vyplývá to z uveřejněné výroční zprávy Komise o systému rychlého varování (RAPEX).
Evropská veřejnost se stále velmi příznivě staví k nedávné reformě zemědělské politiky. Oceňuje důležitost zemědělství a venkova i pro budoucnost Evropy, z velké části považuje objem peněz, které jdou každoročně do společné zemědělské politiky, za přiměřený a v následujících deseti letech by jej neměnila, nebo dokonce by jej zvětšila.