- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Německý mléčný summit zasedal
Po několika měsících sporů o ceně mléka v SRN, po jednání „mléčného summitu“ – zástupců producentů, zpracovatelů i obchodních řetězců (konalo se na konci července), spolkový ministr Horst Seehofer představil návrh řešení neutěšené situace.
Podle Seehofera, sice stát nemůže přímo zajistit ceny mléka, které požadují producenti, ale může ovlivnit řízení množství mléka na trhu a to ještě před rokem 2015, kdy mají být zrušeny mléčné kvóty.
Všechny zúčastněné strany „mléčného summitu“ se shodly na tom, že plánované navyšování mléčných kvót o 1 % ročně je třeba revidovat, resp. odmítnout v případě, že bude zřetelný negativní dopad navýšeného množství mléka na cenu mléka. Po spolkové vládě je požadováno, aby se na úrovni EU zasadila o vytvoření mléčného fondu v objemu cca 300 milionů Eur ročně pro potřeby SRN, ze kterého by bylo možné podporovat např. projekty restrukturalizace nebo některé projekty ve znevýhodněných oblastech. K vytvoření fondu je možné využít finančních prostředků získaných v rámci změn společné zemědělské politiky EU.
Seehofer, stejně jako ministři zemědělství jednotlivých spolkových zemí SRN vyjádřili připravenost podpořit fúze mlékáren a umožnit intenzivní spolupráci na úrovni zpracovatelů, která by měla přispět k lepší vyjednávací pozici zpracovatelského průmyslu vůči obchodním řetězcům. V současné době se téměř polovina všech mlékárenských produktů realizuje prostřednictvím čtyř velkých obchodních řetězců. Na druhou stranu existuje v SRN více než 200 mlékáren, z nichž dvě třetiny jsou organizovány jako družstevní.
Podle zástupců obchodních řetězců je i v zájmu obchodníků, aby v regálech německých obchodů převažovaly domácí potraviny. Podle ředitele svazu obchodních řetězců Stefana Gentha je však třeba zvážit tlak konkurence zahraničních mléčných výrobků a jejich důsledek pro německé spotřebitele.
Spolkovému ministerstvu zůstává nelehký úkol: prověřit, zda jsou všechny navrhované úpravy mléčného trhu zcela konformní s legislativou EU.
Předseda Německého svazu chovatelů červenostrakatého skotu BDM Romuald Schaber zopakoval jasný požadavek BDM ve vztahu k ceně mléka: do konce října 2008 musí být dosaženo ceny mléka minimálně 43 euro centů.
Prezident Německého svazu sedláků DBV Gerd Sonnleitner v rámci vyjednávání mléčného summitu rovněž zmínil nutnost jednoznačného postoje Evropské unie při vyjednáváních v rámci WTO. Sonnleitner jednoznačně podpořil vytvoření „mléčného fondu“ z prostředků EU. Zásadní nesouhlas vyjádřil s navrhovaným automatickým navyšováním mléčných kvót do roku 2015.
Cena mléka podle statistik v SRN za měsíc červen ve většině mlékáren zpevnila a průměr června 2008 je tak o 0,3 eurocentu vyšší než ve stejném měsíci roku 2007. Nejvíce patrný byl nárůst ceny mléka na severu SRN, jižní část SRN registruje podle jednotlivých mlékáren jak nárůsty tak i nepatrné poklesy. Ve stejném období vykazuje SRN nepatrný pokles objemu dodávek mléka.