- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Unie stanoví přísnější pravidla pro používání pesticidů
Lucemburk, 23. června 2008
Ve věci nového návrhu nařízení pro uvádění přípravků pro ochranu rostlin na trh se podařilo dospět ke kompromisu. Upravená pravidla musí ještě schválit Evropský parlament, který má v této oblasti spolurozhodovaní pravomoc.
Nová pravidla mají zajistit na jedné straně dobrou úroveň bezpečnosti při nakládání s těmito přípravky a eliminovat možné negativní dopady na spotřebitele, na druhé straně musí umožnit efektivní ochranu plodin. Přísnější kritéria by měla odstranit z českého trhu asi dvacet procent v současnosti dostupných přípravků.
„Nařízení určitě vítáme, protože vede k větší bezpečnosti při uvádění na trh i používání prostředků na ochranu rostlin, k vyššímu stupni ochrany konzumentů rostlinných produktů i obecně životního prostředí,“ komentuje ministr Gandalovič. „Doporučujeme ale vypracovat dopadovou studii navrhovaných kritérií na dostupnost přípravků v jednotlivých členských státech. V České republice předpokládáme, že podle nových pravidel zmizí z trhu asi dvacet procent v současné době používaných přípravků na ochranu rostlin.“
U potenciálně nebezpečnějších pesticidů by se podle nového návrhu schvalovací kritéria měla zpřísnit, u méně nebezpečných by se procedura měla naopak zjednodušit. Stačilo by například, aby určitý přípravek byl schválen v jedné zemi a mohly by jej používat všechny členské státy s podobnými klimatickými a půdními podmínkami. Návrh totiž počítá pro účely schvalování přípravků s rozdělením EU do tří zón: severní, středové a jižní.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR