Renata Šarjaková, 16. červen 2008
Česko má své první advokáty klimatu

O prvním červnovém víkendu se poprvé sešlo všech osmnáct českých advokátů klimatu projektu Challenge Europe, který začátkem tohoto měsíce vyhlásila organizace British Council. Společně strávený čas sloužil ke vzájemnému seznámení advokátů a také k prvnímu setkání s experty a zástupci partnerských organizací. Infomroval o tom Jana Hecová z British Council.

Od pátku 6. června do neděle 8. června 2008 se uskutečnilo v Průhonicích u Prahy první setkání týmu advokátů klimatu projektu Challenge Europe.
Víkend začal neformálním seznámením všech přítomných. Advokáti si navzájem sdělovali příběhy a zkušenosti z projektů, které se jim v životě povedly nebo je považují za cenné. V sobotu již diskutovali nad možnými tématy, kterými by se v rámci ročního projektu Challenge Europe mohli zabývat. Vzduchem létaly nápady týkající staveb a architektury, využití biopaliv, motivace jednotlivců snižovat emise CO2, společenské odpovědnosti firem, problémů krajiny a měst apod. Setkali se také s experty, kteří advokátům nabídli odbornou pomoc při vyhledávání informací, přípravě projektů a jejich následné realizaci. Diskuze se zúčastnil klimatolog RNDr. Jan Pretel CSc., Marek Havrda z Respekt Institutu, Kateřina Husová z Centra pro dopravu a energetiku a zástupce britského velvyslanectví Stuart Summers.
Rozprava o možných tématech týmového zkoumání pokračovala i v neděli, kdy již advokáti debatovali o akčním plánu práce do doby dalšího setkání, které se uskuteční začátkem října 2008. Během letních měsíců bude skupina sbírat informace a názory expertů a věnovat se přípravě projektů. Z nich budou na příští schůzce vybrány tři stěžejní, na něž se skupina zaměří. Komunikace mezi advokáty bude probíhat prostřednictvím internetového nástroje, který vytvořil British Council jako místo pro setkávání a diskuzi advokátů z různých koutů Evropy. Umožňuje rovněž vkládání článků, studií a odkazů a má se tak zároveň stát zdrojem informací o problematice klimatu.
„Atmosféra setkání byla velmi přátelská. Advokáti klimatu sršeli energií a optimismem a oceňovali především možnost vzájemně si vyměňovat zkušenosti a informace,“ řekla Jana Hecová, koordinátorka projektu Challenge Europe v České republice a dodala: „Interdisciplinární složení skupiny tak bylo velkým přínosem již pro první setkání advokátů.“
O projektu Challenge Europe
Celoevropský projekt Challenge Europe s cílem snížení produkce emisí CO2 vyhlásila v roce 2008 organizace British Council jako součást svého globálního programu na ochranu klimatu. Týmy mladých lidí, tzv. advokáti klimatu, ve 14 evropských zemích budou 7 měsíců společně hledat řešení problematiky klimatických změn. Na začátku roku 2009 představí veřejnosti čtyřicet konkrétních a realizovatelných návrhů jak těchto změn dosáhnout. Českým tým je složen z 18 advokátů klimatu.
Patronem projektu Challenge Europe v ČR je prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., partnery jsou Nadace Heinricha Bölla, Respekt Institut, Centrum pro dopravu a energetiku a Česká zemědělská univerzita, Fakulta životního prostředí. Záštitu projektu poskytlo Ministerstvo životního prostředí České republiky.
Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.britishcouncil.cz a http://challengeeurope.britishcouncil.org.
British Council
British Council je mezinárodní organizací Spojeného království pro kulturní vztahy. Působí ve 110 zemích světa a snaží se budovat důvěru a porozumění mezi jednotlivci, komunitami i národy. British Council v České republice již přes sedmdesát let usiluje o posílení našich vztahů se Spojeným královstvím. British Council podporuje otevřenou diskusi na aktuální společenská témata a napomáhá výměně zkušeností v oblasti vzdělávání a rozvoje občanské společnosti. Dlouhodobě se snaží inspirovat mezinárodní diskuzi o klimatických změnách a dále také podporovat mladé lidi při organizování jejich vlastních sportovních akcí. Kromě těchto aktivit nabízí British Council celou řadu jazykových kurzů vedoucích k mezinárodně uznávaným zkouškám. V regionech je možné v partnerských knihovnách najít bohatý výběr britské literatury i registrační místa pro zájemce o zkoušky.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 088
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář