Renata Šarjaková, 16. červen 2008
Kampaň má omezit pracovní úrazy

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci v Bruselu za účasti komisaře Vladimíra Špidly, zástupkyně slovinského předsednictví Romany Tomc a ředitele Agentury Jukky Takaly zahajuje celoevropskou kampaň věnovanou problematice hodnocení rizik na pracovišti. Kampaň bude po dobu dvou let probíhat ve všech 27 členských státech EU, ESVO a kandidátských zemích. Součástí kampaně je také soutěž o ceny za správnou praxi, jež budou uděleny podnikům a organizacím, které mimořádným způsobem přispěly k podpoře hodnocení rizik na pracovišti, uvedla Klára Tibitanzlová z Omnimedia Public Relations.

Podle údajů Eurostatu zemře v Evropské unii v důsledku pracovních úrazů každoročně celkem 5720 osob. Mezinárodní organizace práce (MOP) navíc odhaduje, že dalších 159 500 pracovníků umírá každý rok v EU na nemoci z povolání. Na základě těchto údajů lze konstatovat, že odhadem každé tři a půl minuty zemře v EU v důsledku práce jeden člověk. Většině z těchto úrazů a nemocí je možné zabránit a prvním krokem k tomu je právě hodnocení rizik. To je také hlavní myšlenkou celoevropské informační kampaně s názvem „Zdravé pracoviště. Dobré pro vás. Dobré pro podnikání.“ Tato kampaň se zaměřuje zejména na vysoce riziková odvětví, jako jsou stavebnictví, zdravotnictví a zemědělství, a na potřeby malých a středních podniků.
„Každý úraz na pracovišti i každá nemoc z povolání jsou zbytečné,“ říká k tématu Vladimír Špidla, komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. „I když nekončí úmrtím, jsou jejich důsledky nepřijatelné, a to jak pro dotčené osoby, tak pro hospodářství. Každoročně utrpí miliony pracovníků v EU pracovní úraz, který je donutí zůstat doma po dobu nejméně tří pracovních dnů, což s sebou nese obrovské náklady pro ekonomiku. Klíčem ke snížení těchto čísel je hodnocení rizik. Je to ale jen první krok, po němž musí následovat uvedení opatření do praxe.“
Kampaň Zdravé pracoviště zdůrazňuje nutnost provádět hodnocení rizik v souladu se Strategií Společenství pro bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti (2007–2012), jejímž cílem je snížit během tohoto období počet úrazů souvisejících s prací v celé EU o 25 %.
Podle vyjádření ředitele Agentury, Jukky Takaly, je cílem kampaně Zdravé pracoviště „podpořit podniky, aby správně prováděly hodnocení rizik a zapojily do něj všechny zaměstnance. Chceme podporovat správnou praxi, kterou lze uzpůsobit i pro další pracoviště.“ Jukka Takala rovněž podtrhuje klíčové poselství kampaně: „Za prvé, hodnocení rizik nemusí být nutně složité, byrokratické a nemusí se mu věnovat pouze odborníci. To je mylná představa, která je typická zejména pro malé a střední podniky. K dispozici je mnoho nástrojů (jako jsou kontrolní seznamy), které při procesu hodnocení pomáhají, a Agentura prosazuje jednoduchý přístup o pouhých pěti krocích. Za druhé, správné hodnocení rizik přináší také řadu výhod samotnému podniku, protože bezpečnější a zdravější pracoviště pomáhá omezit absence v práci a náklady na pojistné a zvýšit motivaci a produktivitu pracovníků.“
„Hodnocení rizik v konečném důsledku také pomáhá snížit zatížení systémů zdravotnictví v jednotlivých členských státech,“ říká k hodnocení rizik Romana Tomc, slovinská státní tajemnice práce, rodiny a sociálních věcí. Současné a nadcházející předsednické země EU a sociální partneři EU tuto kampaň velmi podporují, stejně jako kontaktní místa – obvykle národní orgány bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti – ve všech 27 členských státech. „To dokazuje, že bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti jsou klíčovou otázkou evropského sociálního modelu,“ dodává Romana Tomc.)
V České republice kampaň již 13. května zahájil státní tajemník JUDr. Petr Šimerka u příležitosti konání mezinárodního veletrhu Interprotec v Brně. Více informací o aktivitách v České republice lze nalézt na webových stranách národního informačního centra pro BOZP:


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 090
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář