Renata Šarjaková, 21. listopad 2005
Nový návrh EU na snížení cel
Představitelé Evropské komise uvedli, že unie je ochotná snížit cla na dovoz zemědělských produktů v průměru o 46,5 procenta, což by bylo největší snížení těchto cel v historii Evropského společenství.

BRATISLAVA - Představitelé Evropské komise uvedli, že unie je ochotná snížit cla na dovoz zemědělských produktů v průměru o 46,5 procenta, což by bylo největší snížení těchto cel v historii Evropského společenství. Kromě toho je EU ochotná snížit také vývozní subvence, a to o 70 procent. Podobné kroky přitom očekává i od dalších členů Světové obchodní organizace (WTO). Evropský komisař pro obchod Petr Mandelson řekl, že unie je ochotná snížit cla na zemědělské produkty o 35 až 60 procent a k největšímu poklesu by došlo u nejvyšších celních tarifů. Jde o maximální možnou hranici, na kterou je Evropa ochotná jít. Návrh EK počítá i s bližší nespecifikovanou redukcí cel u citlivých položek, jakými jsou hovězí či drůbeží maso, cukr anebo některé druhy ovoce a zeleniny. Proexportní dotace chce EK snížit o 70 procent a vyjádřila ochotu úplně je zrušit, ale jen v tom případě, že tak provedou i ostatní země. Představitelům Spojených států amerických a rozvojových zemí se však nezdá být ani tato nabídka Evropské unie dostatečná a nadále požadují od EU mnohem výraznější škrty v oblasti agrárních podpor. Naopak, Francie už vícekrát důrazně varovala EK, že zablokuje jakoukoliv dohodu, která bude obsahovat příliš velké ústupky ze strany EU a která by ublížila francouzským farmářům. Nedávný návrh USA, aby unie snížila svoje celní tarify až o 90 procent, P. Mandelson odmítl jako nepřijatelný, protože by mohl výrazně poškodit agrární sektor EU, způsobit zánik mnohých pracovních míst a „ublížil“ by také zhruba 80 státům v Africe, v Karibiku a v Pacifiku, které mají s EU uzavřené výhodnější obchodní podmínky. Komisař P. Mandelson připomenul, že pokud jde o dovoz ze zemí tzv. třetího světa, unie je už v současnosti nejotevřenějším trhem na světě.

Také po případném výrazném omezení dovozních cel a vývozních podpor by se celkový balík agrárních podpor v EU snížil jen minimálně. Ze 43 miliard eur ročně jde totiž na zahraniční obchod jen zhruba desetina, zbytek dostávají rolníci jinou cestou, například ve formě přímých podpor. Navrhované škrty by tedy postihly zejména vývozce a na zemědělce by měly brzy nepřímý dopad, protože by se snížila poptávka po jejich produktech.V prosinci budou představitelé 143 zemí WTO jednat v Hongkongu o uzavření globální dohody. Neúspěch hongkongských rozhovorů by podle diplomatů znamenal kolaps takzvaného katarského kola, které se začalo v roce 2001. Právě dohoda v otázce snížení agrárních dotací a celních bariér je klíčovou podmínkou pro pokrok v rozhovorech o liberalizaci světového obchodu.

http://www.agroportal.sk/                                                                    Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 126
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář