Renata Šarjaková, 13. listopad 2024
Evropská komise schválila aktualizované emise skleníkových plynů z pěstování plodin využívaných pro výrobu biopaliv pro Českou republiku

Čeští zemědělci mohou vykazovat vyšší úsporu emisí skleníkových plynů při pěstování vybraných plodin, a to bez nutnosti dalších individuálních výpočtů a administrativní zátěže. Mají tak zajištěnu vyšší konkurenceschopnost na trhu se surovinami pro výrobu biopaliv.

 

 

Česká republika jako jedna z prvních členských zemí EU předložila svoje aktualizované NUTS2-hodnoty včetně veškerých podpůrných kalkulací pro řepku, pšenici ozimou, cukrovou řepu, kukuřici na zrno i na siláž, ječmen jarní a ozimý. Evropská komise tyto hodnoty schválila.

Členské státy EU mají povinnost snižovat emise skleníkových plynů v dopravě a za tímto účelem mohou využívat jakákoliv alternativní paliva jako náhrady fosilní nafty a benzínu. Z hlediska dostupnosti a možností vozového parku jsou nejvýhodnější kapalná biopaliva. Ta musí splňovat kritéria udržitelnosti a stanovenou výši úspory emisí skleníkových plynů, do které se zohledňují veškeré zdroje a činnosti během jejich výroby a přepravy.

Významný podíl těchto emisí náleží pěstování plodin určených pro výrobu biopaliv, a právě během pěstování je možné dosáhnout značných úspor emisí, jsou-li podloženy příslušnými výpočty a certifikátem. Tyto výpočty musí zohledňovat veškeré vstupy, jako jsou spotřeba pohonných hmot a jiných zdrojů energie, hnojiva a pesticidy, přímé i nepřímé emise do půdy atd.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů umožňuje, aby státy předložily Evropské komisi zprávu o typických emisích skleníkových plynů z pěstování zemědělských surovin pro výrobu biopaliv v rozdělení podle jejich oblastí NUTS 2 (tzv. NUTS2-hodnoty). Hodnoty předložené podle původní směrnice z roku 2009 již pozbyly platnosti.

Další členské státy, kterým Evropská komise odsouhlasila aktualizované zprávy o NUTS2-hodnotách, jsou v současné době Německo, Dánsko, Litva, Rakousko, Maďarsko a Slovensko.

Podrobnější informace lze nalézt na webových stránkách MZe:

Typické emise skleníkových plynů z pěstování zemědělských surovin

 

Hodnocení => průměr 360
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář