Renata Šarjaková, 20. leden 2016
Evropské střípky 1/2016
Vlajka EU

 

I v letošním roce vás budeme pravidelně informovat o aktualitách z dění v zemědělském sektoru na půdě EU. V lednu jsme pro vás vybrali několik zpráv o situaci evropských farmářů a mezinárodním obchodě EU. Pokud byste v budoucnu měli zájem o nějaké konkrétní informace o Společné zemědělské politice i jiném dění v EU, rádi vám vyhovíme. Neváhejte se proto obracet na Kamilu Lohrovou, která má v hlavní kanceláři ASZ na starosti zahraniční záležitosti (kamila.lohrova@asz.cz). 

Spravedlivé příjmy pro zemědělce činí Evropu nezávislou

Brusel: Původní myšlenkou při vzniku Společné zemědělské politiky EU bylo poskytnout dostatek potravin a zajistit stálý příjem pro zemědělce v Evropě, což je stále aktuální.

Nicméně na hranicích Evropy jsou vážné hrozby. Pro zajištění našeho každodenního živobytí a nejdůležitějších potravin bychom v zásadě neměli být závislí na ostatních kontinentech s kontroverzními režimy. Možná se někdy divíte, proč daňoví poplatníci financují rodinné farmy na venkově. Možná si myslíte – nemá každý samostatně výdělečně činný člověk podnikatelské riziko? To je vše správně, nicméně zemědělství zahrnuje mnohem více věcí, než je produkce potravin a pracovní příležitosti.

Farmy jsou zde od toho, aby zajistily potraviny pro všechny Evropany. Další rolí farmářů a pěstitelů je i ochrana životního prostředí a správa přírodních zdrojů. Dokonce hustě zalidněné země, jako např. Holandsko, provozují zemědělství až na 60 % plochy. Proto jim Společná zemědělská politika nabízí odměnu pro speciální - více přírodě blízká opatření, jako jsou např. hranice polí a ochrana lučních ptáků. Naopak zemědělci musí splňovat přísné evropské požadavky týkající se dobrých životních podmínek zvířat, bezpečnosti potravin a ochrany klimatu. To jsou záležitosti, na které má spotřebitel vysoké nároky, pro ty ale neexistuje žádná náhrada z trhu.

Většina farmářů není závislá na evropských dotací, nicméně Společná zemědělská politika (SZP) pomáhá snížit výkyvy kolísání cen v důsledku počasí a volného trhu. Je pravda, že více než 30 % rozpočtu EU jde na Společnou zemědělskou politiku. Zdá se to hodně, ale je to méně než jedno procento, které vlády Evropy utratí.

Náklady na jednoho obyvatele EU pro SZP tvoří přibližně 2 Eura na týden. A průměrný příjem v zemědělském a zahradnickém odvětví je o 50 % menší než v jiných sektorech, a to s ohledem na fakt, že většina farmářů pracuje sedm dní v týdnu, aby zajistila naše životní potřeby.

Peníze pro SZP nejsou vyhozené nebo nějak zastřené dotace, jak se vyjádřili někteří členové - liberálové z Evropského parlamentu. Ti ukazují na šokující nedostatek vize v oblasti zabezpečení potravin a na podstatný příspěvek našeho zemědělského odvětví do evropské ekonomiky a krajiny. Tento sektor například přispívá 23 mld. do holandského obchodního přebytku, zatímco holandská vláda přispívá 1 mld. do zemědělského rozpočtu Evropy. Pro srovnání - holandská vláda utratí 70krát více na zdravotní péči. Liberálové nadále naznačují voličům, že méně regulací je možné pouze v případě, že SZP bude zrušena. Co to!? Není pochyb o tom, že cenné životní prostředí, příroda a bezpečnost potravin v Evropě budou trpět, pokud by zemědělci nadále nepřijímali dotace ze SZP.

Nicméně si uvědomujeme, že SZP není perfektní. Její složitost v určitých případech způsobuje vážné potíže a byrokracii, která zemědělcům škodí. Pokud vám opravdu záleží na způsobu, jakým jsou naše potraviny vyráběné, a pokud máte opravdový zájem o životní prostředí ve vašem státě, neměli byste SZP obviňovat, ale naopak na ni více pracovat a přijmout ji.

Zdroj: Annie Schreijer-Pierik (členka Evropského parlamentu) a Jaco Geurts, 4. ledna 2016

Evropští farmáři a zemědělské podniky čelí nelehké situaci

Statistický úřad EU Eurostat zveřejnil nové údaje o příjmu zemědělců. V roce 2015 jejich příjmy poklesly o 4,3 % v porovnání s rokem 2014. Potvrdilo to tak složitou situaci evropských farmářů a zemědělských podniků. Tyto výsledky byly také potvrzeny průzkumem Copa a Cogeca.

Podle předpokladů Eurostatu poklesl příjem evropských zemědělců průměrně o 4,3 %, ale jsou zde velké rozdíly u různých členských států. Největší pokles zaznamenalo Německo: -37,6 %, Polsko -23,8 %, Lucembursko -20 %, Dánsko -19,7 %, Anglie -19,3 % a Rumunsko -19,2 %. Nicméně v některých státech byl zaznamenán i růst. Navíc průzkum Copa a Cogeca ukazuje pokles důvěry mezi zemědělci od jara 2015. Průzkum byl proveden v 10 členských státech. Výsledky Copa a Cogeca prokazující ztrátu důvěry mezi ostatními zemědělci, což je hlavně dopad nízkých zemědělských cen a trvalé narušení trhu v řadě regionů a skupin produkce. Celá zpráva je dostupná na internetových stránkách Copa a Cogeca (Statistiky a Ekonomické analýzy).

Zdroj: Zpravodaj Copa Cogeca, 18.12.2016

EU a Filipíny jednají o volném obchodu

EU a Filipíny zahájily diskuse o volném obchodu. Poté, co 22. prosince EU souhlasila s jednáním o volném trhu s Filipínami, se obchod bude týkat zejména vývozu EU potravin a nápojů do jihovýchodní Asie. V posledních letech je tento trh jedním nejrychleji rostoucích a možný jako cílová destinace zemědělských produktů. „Musíme si být jisti, že naše podniky budou mít správné podmínky, aby se chopily velkého potencionálu – trhu se 100 miliony zákazníky“, řekla komisařka pro EU obchod Cecillia Malmström.

První kolo jednání se očekává v první polovině roku 2016 na Filipínách. Tento krok přichází jako odezva pro zajištění bilaterárních dohod a jako základní kámen k obchodní dohodě mezi dvěma oblastmi. EU má již dohodu se Singapurem (2014) a Vietnamem (2015). Farmářské produkty tvoří kolem 13 % vývozu a přibližně stejně dovozu na Filipíny.

Zdroj: Evropská rada: http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2015/11/16-eu-philippines-trade-agreement/, 8.1.2016

Evropská komise žádá pomoc členů Copa a Cogeca

Evropská komise vydává, jako součást iniciativy evropského komisaře Phila Hogana, dotazníky (veřejnou konzultaci) na téma Společná zemědělská politika a greening.

Zajímá nás i váš názor a osobní zkušenosti se Společnou zemědělskou politikou, které jsou potřebné pro udání správného směru, a proto by Copa a Cogeca rádi využily této příležitosti a požádaly vás o zaslání vyplněného dotazníku do 23. února 2016. Sekretariát Copa bude brát v úvahu všechny odpovědi. Prosím, své příspěvky posílejte na email Sabrina.dejean@copa-cogeca.eu. Dotazníky v češtině budou dostupné 20 - 22. ledna na stránkách Evropské komise.

Zpracování dotazníků by mělo být dokončeno v dubnu 2016 a poté poslouží k posouzení Generálnímu ředitelství pro rozvoj zemědělství a venkova (DG Agri).

Zdroj: Zpravodaj Copa Cogeca, 8.1.2016

Připravila Kamila Lohrová


Hodnocení => průměr 129
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář