Renata Šarjaková, 20. červenec 2006
EU schválila pomoc pro chovatele drůbeže
Evropská komise schválila balík finanční pomoci pro chovatele drůbeže, kteří doplatili na odbytovou krizi po propuknutí ptačí chřipky.
BRATISLAVA - Evropská komise schválila balík finanční pomoci pro chovatele drůbeže, kteří doplatili na odbytovou krizi po propuknutí ptačí chřipky. Slovenské ministerstvo zemědělství předložilo do Bruselu návrh kompenzačních opatření v celkové výši zhruba 2,7 milionu eur, ale Řídící výbor pro drůbež a vejce odsouhlasil pomoc jen ve výši necelých 1,106 milionu eur. Polovinu z této částky poskytne unie a zbývající sumu zabezpečí resortní ministerstvo.
Podle Kataríny Czajlikové, mluvčí MP SR, uvedená suma nemusí být konečná, protože je možné návrh ještě upravit a požádat Brusel o peníze na další opatření. To bylo již provedeno a o schválení „nového“ požadavku, který představuje necelých 12 milionů eur, se rozhodovalo 5. července.
V plné míře nebyli uspokojení ani čeští chovatelé. Řídící výbor pro drůbež jim odsouhlasil podporu v objemu 6,2 milionu eur (z toho unie uhradí 50 procent), zatímco Česká republika původně navrhovala podpůrné programy v celkové výši 25,59 milionu eur. Informace o schválení části navržených programů se bere na vědomí a zároveň se zpracovávají další podklady, které se zašlou do Bruselu spolu se žádostí o zvýšení této pomoci.
O podporu pro drůbežáře požádalo celkem 14 členských států - kromě Slovenska a ČR také Německo, Řecko, Španělsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Maďarsko, Holandsko, Rakousko, Polsko a Portugalsko. Řídící výbor pro drůbež a vejce přitom schválil opatření, na které unie přispěje částkou ve výši 65 milionů eur. Ve stejné výši může být poskytnuta podpora z národních zdrojů.
Evropská podpora se bude moci použít například na likvidaci a zpracování násadových vajec, na likvidaci mláďat, na předčasnou porážku některých rozmnožovacích chovů, na prodloužení dočasného pozastavení produkce na dobu delší než tři týdny, na dobrovolné snížení výroby omezením chovu mláďat či na předčasnou porážku nosnic. Tyto návrhy umožní chovatelům přizpůsobit produkci aktuální situaci na trhu a podaří se tak zabezpečit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, uvedla Mariann Fischerová-Boelová, komisařka pro zemědělství. Jednoznačně se však postavila proti takým opatřením, jakými jsou podpora soukromého skladování či likvidace zásob drůbežího masa.
http://www.agroportal.sk                              Zdroj info ÚZPI

Hodnocení => průměr 024
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář