Renata Šarjaková, 30. červen 2006
Podle WTO EU nelegáně blokovala GMO potraviny
Světová obchodní organizace (WTO) potvrdila své předběžné rozhodnutí, podle něhož Evropská unie porušovala mezinárodní obchodní pravidla, když blokovala dovozy geneticky modifikovaných potravin (GMO).

Brusel to sice popírá, WTO však zjistila, že EU praktikovala faktický zákaz dovozu biotechnologicky vyvinutých plodin po šest let od roku 1998, kdy žádné nové plodiny neschvalovala. Toto moratorium bylo nelegální, protože se neopíralo o vědecké zdůvodnění, a bylo tak v řeči obchodního práva "nepřípustným odkladem", uvádí zpráva WTO.

 

Protiprávně postupují i Francie, Německo, Řecko, Itálie, Rakousko a Lucembursko, které uplatňují vlastní zákazy různých plodin, které přitom již Evropská komise schválila, uvedla WTO podle diplomatů. WTO dnes zprávu oficiálně předala účastníkům sporu, sama zpráva však zatím zůstává důvěrná.

 

WTO však kromě zákazů v jednotlivých zemích nestanovila, zda je současný režim schvalování GMO v EU s pravidly v souladu. Evropská komise začala schvalovat dovozy jednotlivých modifikovaných plodin po roce 2004. "Nic v této zprávě nás nedonutí změnit tento rámec (schvalování GMO). Evropa si bude i nadále určovat svá vlastní pravidla pro dovoz a prodej GMO," řekl mluvčí komise Peter Power. Připomněl, že EU od loňského května schválila pro využití v EU devět GMO plodin.

 

V EU na rozdíl od zbytku světa vládne vůči GMO silně podezřívavá nálada, podněcovaná kampaněmi ekologických iniciativ. Evropská komise i Světová zdravotnická organizace však GMO plodiny označila obecně za bezpečné, protože není znám žádný důkaz jejich závadnosti. Někteří vědci naopak říkají, že jsou bezpečnější než tradičně vyvíjené plodiny, protože exaktní metoda jejich vzniku odstraňuje rizika vznikající náhodnými mutacemi při běžném šlechtění a křížení.

 

Washington dal najevo, že bude v postupu proti nelegálním praktikám EU pokračovat, dokud nezíská jistotu, že všechny žádosti o schválení dovozů GMO se budou v unii rozhodovat na vědeckém a nikoli politickém podkladě. Pokud odvolací proces v rámci WTO potvrdí původní zjištění a EU odmítne zasáhnout proti zemím, které udržují nelegální bariéry, budou moci USA a jejich spojenci požádat WTO o schválení obchodních sankcí.

 

Zdroj: Ekolist, 11. 5. 06                   Zdroj info UZPI


Hodnocení => průměr 116
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář