Renata Šarjaková, 22. duben 2014
Lepší vymahatelnost práv vysílaných pracovníků
Práva pracovníků, kteří jsou dočasně vysíláni do zahraničí, budou díky novým pravidlům, která ve středu schválil Parlament, lépe chráněna.

Díky parlamentním vyjednavačům bude snadnější odlišit skutečná vysílání pracovníků od pokusů vyhnout se zákonným povinnostem a členské státy získají flexibilitu pro provádění inspekcí. Na základě pravidel, která byla neformálně dohodnuta s Radou, budou hlavní dodavatelé a jejich subdodavatelé společně a nerozdílně odpovědni za nedodržování pracovního práva.

"Konečná dohoda představuje rovnováhu mezi svobodou poskytování služeb a ochranou vysílaných pracovníků. Posiluje právní jistotu a zlepší situaci vysílaných pracovníků, kterých je v EU více než milion," uvedla zpravodajka Danuta Jazlowiecka (ELS, PL).

"Směrnice je krok směrem k větší ochraně vysílaných pracovníků. Zlepší spolupráci mezi členskými státy a vypořádá se se zneužíváními ve formě falešné samostatně výdělečné činnosti či schránkových společností," uvedla předsedkyně výboru pro zaměstnanost a sociální věci Pervenche Berès (S&D, FR).

Cílem nových pravidel je zabránit zneužívání při provádění směrnice z roku 1996 o vysílání pracovníků z jednoho členského státu EU do druhého za účelem poskytování časově omezených služeb.

Odlišení skutečného vysílání a předcházení zneužití pravidel

Parlament za účelem vyjasnění právních předpisů prosadil nevyčerpávající seznam kritérií, na základě kterých by členské státy měly posoudit, zda je vysílání skutečné, či zda se v konkrétním případě jedná o pokus obejít zákon, např. pomocí tzv. schránkových společností zřizovaných ve státech, které požadují nižší úroveň zaměstnanecké a sociální ochrany oproti jiným zemím EU.

Parlament rovněž prosadil definici falešné samostatně výdělečné činnosti, která zneužívá skutečnost, že množství předpisů o pracovních podmínkách, které by měly být směrnicí zaručeny, se na osoby samostatně výdělečně činné systematicky nevztahují.

Posílení inspekcí 

Dohodnutý text s cílem zajistit řádné provádění směrnice z roku 1996 obsahuje seznam kontrolních opatření na vnitrostátní úrovni, ke kterým mohou členské státy přidat další. Členské státy budou na základě návrhu Parlamentu muset svá nová kontrolní opatření sdělovat Evropské komisi. Nebude se však jednat o požadavek předchozího povolení a členským státům zůstane při provádění inspekcí určitá flexibilita.

Společné a nerozdílné ručení 

V případech, kdy jsou služby poskytovány subdodavatelsky, budou hlavní dodavatel a přímý subdodavatel společně a nerozdílně odpovědni za neproplacené odměny vysílaných pracovníků. Pro odvětví stavebnictví budou tato opatření povinná. Členské státy mohou také zavést přísnější opatření a zahrnout další odvětví.

Lepší informace

Směrnice také zlepšuje přístup k informacím, jak pro podniky, tak vysílané pracovníky. Díky Parlamentu budou muset být tyto informace transparentní a poskytovány bezplatně, v přístupné formě a na jednotných oficiálních internetových stránkách, v různých jazycích, přičemž bude brána v potaz poptávka na trhu práce v hostitelském členském státě. Informace na webu se budou týkat pracovních a sociálních podmínek vztahujících se na vysílání pracovníků, a postupů pro podávání stížností.

Další postup

Dohodnutý text musí být ještě formálně schválen Radou ministrů EU.
 

Postup: Spolurozhodování (řádný legislativní postup), dohoda v 1. čtení


Odkaz : 20140411IPR43465 
  
Contact  Nora CHAAL
COMM - PRESS
Telephone number(+32) 2 28 32269 (BXL)
Telephone number(+33) 3 881 78290 (STR)
Mobile number(+32) 498 98 34 02
0 empl-press@europarl.europa.euTwitter@EPSocialAffairs 

Václav LEBEDA
COMM - PRESS
Telephone number(+32) 2 28 32971 (BXL)
Telephone number(+33) 3 881 73839 (STR)
Mobile number(+32) 498 98 33 27
0 TiskoveOddeleni-CZ@europarl.europa.eu  


zdroj: © Evropská společenství »


Hodnocení => průměr 021
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář