František Mariánek, 19. leden 2013
Poslanci vyzývají ministry EU, aby zavedly záruky na práci pro mladé
16. 1. 2013 - Systémy "záruk pro mladé," které by zajistily, že v EU žádný mladý občan nebude více než čtyři měsíce bez zaměstnání, vzdělání či odborné přípravy, získaly ve středu silnou podporu Parlamentu

 

. Poslanci schválili usnesení, ve kterém vyzývají ministry práce a sociálních věcí EU, aby v únoru 2013 vyjádřili souhlas s doporučením Rady, aby tyto systémy zavedly všechny členské státy.

"Našim cílem není vynutit si tvorbu pracovních míst, ale zavést nástroj, který dá mladým lidem šanci a zabrání ztrátě jedné generace," uvedla v úterní rozpravě předsedkyně výboru pro zaměstnanost Pervenche Berès (S&D, FR).

Cílem systémů záruk pro mladé je zajistit, aby všichni mladí občané EU, legální rezidenti mladší 25 let a čerství absolventi do 30 let získali kvalitní nabídku zaměstnání, další vzdělání či učňovské místo do čtyř měsíců od okamžiku, kdy se stali nezaměstnanými, zdůrazňuje usnesení.

Usnesení bylo přijato 546 hlasy pro, proti bylo 96 poslanců a 28 se jich zdrželo hlasování.

Zavést záruky pro mladé ve všech členských státech

Parlament již k zavedení těchto systémů vyzval dvakrát a silně podporuje návrh Evropské komise na doporučení Rady zavést tyto systémy ve všech členských státech.

Financování ze zdrojů EU

Systémy záruk pro mladé by měly být způsobilé pro financování z prostředků EU, zejména Evropského sociálního fondu, kterému by proto mělo být přiděleno alespoň 25% strukturálních fondů EU, uvádějí poslanci.

Parlament také vyzývá Komisi, aby pomohla členským státům, které se potýkají s finančními obtížemi se zavedením těchto systémů.

Nezaměstnanost mladých

Nezaměstnanost mladých v EU byla v listopadu 2012 v průměru 23,7%. S výjimkou čtyř zemí (Německa, Rakouska, Nizozemí a Dánska) byla ve všech zemích vyšší než 15%, v Portugalsku, Itálii, Slovensku, Litvě pak vyšší než 30% a v Řecku a Španělsku vyšší než 50%.

V České republice bylo v listopadu 2012 nezaměstnaných 21,3% mladých lidí.


zdroj: © Evropská společenství »


Hodnocení => průměr 017
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář