- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
EP našel způsob pro uvolnění peněz českým regionům zasaženým povodněmi v 2010
Evropský parlament dal zelenou rychlému uvolnění prostředků z Fondu solidarity na pomoc zemím těžce zasažených povodněmi v roce 2010 (Slovinsko, Chorvatsko, Česká republika). Lokálními povodněmi postižené regiony České republiky tak mohou získat prostředky ve výši 10,9 mil. EUR.
Parlament v úterý ve Štrasburku našel řešení patové situace, kdy se vlády jednotlivých členských států nemohly dohodnout, kde vzít peníze na vyplacení pomoci. Poslanci doufají, že Rada bude s návrhem v příštím trialogu souhlasit.
Tři výše zmiňované země byly těžce zasaženy povodněmi v roce 2010, ale plánovaná pomoc (19,5 miliónů euro) nemohla být zatím vyplacena kvůli neshodám mezi Parlamentem a Radou ohledně toho, odkud vzít peníze na vyplacení pomoci. Vzhledem k tomu, že ve Fondu solidarity žádné peníze nejsou, je potřeba dodat nové finanční prostředky nebo najít nevyčerpané prostředky v rámci rozpočtu. Rada navrhla, aby bylo potřebných 19,5 milionů euro použito z Evropského sociálního fondu, ale rozpočtový výbor Evropského parlamentu s tímto řešením nesouhlasil a navrhl řešení jiné.
Návrh Evropského parlamentu
Parlament by raději k financování pomoci použil peníze, které podle Evropské komise nebudou vynaloženy tento rok na velké energetické projekty (v důsledku zpoždění implementace). Toto řešení má také podporu v návrhu, který připravila zpravodajka Sidonia Elżbieta JĘDRZEJEWSKA (EPP, PL) a který navrhuje použít 182,4 milionů euro těchto nevyužitých finančních prostředků z energetických fondů k obnovení tzv. "negativní rezervy", která byla použita pro předchozí solidární pomoc. Členové výboru také souhlasí s návrhem poslankyně Jędrzejewské přidat 50 milionů z těchto neutracených prostředků do Evropského globalizačního fondu (EGF).
Jędrzejewská věří, že toto je nejlepší řešení pro všechny tři záležitosti: kompenzaci Slovinska, Chorvatska a České republiky, vyvážení negativních rezerv a doplnění prostředků EGF. "Doufám, že Rada bude sdílet náš názor," dodala.