František Mariánek, 24. leden 2011
Rada ministrů jednala o mléčném balíčku
Většina ministrů podpořila plán EK týkající se budoucnosti sektoru produkce mléka.

Ale liberální země, zaměřené na další uvolňování obchodu jako Velká Británie, vyjádřily svoje obavy o moţném narušení fungování trhu a tím konkurence. Další země, jako Portugalsko argumentovaly, ţe návrh EK by měl jít ještě dále, a to tak, aby zlepšil postavení zemědělců a zemědělských druţstev v rámci potravinového řetězce. Návrh vyjímá zemědělská druţstva za určitých podmínek - zemědělská druţstva jako kontraktory. Ministři také kladně reagovali na plán EK o budoucnosti politiky sledování kvality-systém garancí regionálních specialit a systém značení geografického původu zboţí, ale dále se nevyjádřili. Česká delegace spolu s portugalskou vyjádřila svoji lítost nad faktem, ţe ţádat o registraci tradičních regionálních specialit bude obtíţnější, zejména poţadovala „ navýšení“ doby k definování názvu „ tradiční“ výrobek, tedy prodlouţení- prokázání jeho produkce z 25 na 50 let produkce.

SRN, ČR, Lucembursko a Švédsko varovaly před zaváděním povinného provádění kontraktace, jako potencionálního zdroje narušování fungování trhu. Většina zástupců také přivítala strategii „ měkkého přistání“ tedy zrušení mléčných kvót k 1.4.2015.

EU zvažuje ustavení skupiny na vysoké úrovni pro vepřové maso

S ohledem na špatnou situaci chovatelů prasat zvaţuje EU ustavení podobné pracovní skupiny, jako to udělala v minulosti u mléka. Tzv. High level group u mléka připravila návrh opatření, mezi které patří i v současnosti projednávaný mléčný balíček, který by měl umoţnit zemědělcům případně i společně se zpracovateli utvářet velké organizace. Otázkou je, zda nám takováto pomoc k něčemu bude, neboť v současnosti největší odbytové druţstvo Centroodbyt nedosahuje ani 15% podílu na trhu, tj. limitu, který je dnes povolen ÚOHS bez jakéhokoliv omezení.

Maďarsko se daří vyvážet vepřové maso– 2010 vývozy + 38% u vepřového

Maďarsku se v roce 2010 daří zvyšovat vývoz vepřového masa o cca 38% oproti minulému roku. I přes určitý pokles zůstává Rumunsko hlavním odběratelem. Vývoz do Itálie Maďaři zdvojnásobili a vývoz na Slovensko zvýšili dokonce na trojnásobek. Největší zvýšení exportu ale bylo směrem na Ukrajinu (+326%) a do ČR (+ 449%). Také vývoz do Japonska se zdvojnásobil a je nyní hodnotově na druhém místě s cenou okolo 3000 € za tunu, do Rumunska je cena 1640 €/t. Maďarsko tak na japonském trhu předběhlo Španělsko, Francii a Holandsko, z EU zůstává nyní na druhém místě za Dánskem.

Zdroj: zástupce AK v Bruselu K. Matoušek


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 117
Autor Nadpis Datum
eijqcu    cyapqFumpsEAeMmA 08:28 24. leden 2011
Jonay    RCdIZGDiwtjlzeGvuj 20:40 19. květen 2011
Lottie    jrlJDWeTucWXki 01:37 20. květen 2011
Patience    VUXhbAIVWGB 03:56 20. květen 2011
Velvet    zUnGrxlIhDUZ 05:45 20. květen 2011