apic-ak.cz, 1. březen 2006
Výhledy EU po Doha

Komise předložila výhledovou zprávu o zemědělských trzích. Ale ve stejné zprávě, která je velmi optimistická pro obilí, mléčné produkty a maso, se říká, že ve svých odhadech se nepočítalo s probíhajícím jednáním WTO, a ani s dopadem finančních perspektiv.

Přitom je jasné že produkční trendy se mohou drasticky změnit pokud dojde k dohodě, odstranění, či velkému snížení tarifů, to přinese vážné problémy pro hovězí a další sektory.

Sektor obilí by měl být relativně v bezpečí. Tam se počítá i nadále s ročním růstem okolo 0,8% mezi 2005 – 2012. V roce 2012 se odhaduje, že budou v EU největšími a hlavními producenty obilí severní Francie, jižní Anglie, severo-západní Německo, západní Polsko a Maďarsko, kde by všude měly být rotační plodiny nad 50% a výnosy okolo 10 t/ha.

U olejnin se počítá v roce 2012 s 8,2 m ha a největšími přírůstky u řepky.

U vepřového a drůbeže by měl zůstat pozitivní vývoj, u hovězího dojde k postupnému snižování jako dopad reformy CAP a zvýšené konkurenci na světových trzích. Největší propad se očekává v UK, kde se plně odpojily platby (prémie hovězího). Spotřeba má stagnovat, produkce klesat a dovozy se budou zvyšovat. Podle starého modelu se uvažuje o dovozech v roce 2012 s 0,6 m t. Ale pokud budou dovozní tarify sníženy o 60%, bude propad produkce daleko vyšší. Někteří odborníci tvrdí, že to bude dvojnásobek uvedených čísel.

Výhled pro mléčné produkty je smíšený. Produkce mléka by měla dosáhnout 145 m t v roce 2012 a to znamená zvýšení dojivosti o 1,6% ročně v příštích 6 letech. Stádo dojnic EU 25 by mělo klesnout z 23,4 m kusů v 2004 na 21,1 m v 2012. Produkce sýrů by měla vzrůst o 9%, ale většina bude absorbována vnitřním trhem. U másla dojde k snížení, kvůli slabšímu trhu a intervenčním cenám. 

Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení => průměr 039
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář