apic-ak.cz, 23. leden 2009
Gandalovič úspěšně zvládl čtyřdenní předsednický maratón

 

Ministr Gandalovič během čtyř dnů absolvoval první řízení Rady pro zemědělství a rybářství, představení programu předsednictví hned ve třech výborech Evropského parlamentu, pracovní jednání s předsedy těchto výborů a pracovní setkání s komisařkou Mariann Fischer Boel a Androullou Vassiliou.


 

Ministr Gandalovič pokrývá v rámci předsednické agendy spektrum hned tří parlamentních výborů: zemědělského, rybářského a Výboru pro životní prostředí a ochranu spotřebitele.

S ohledem na aktuální situaci informoval Gandalovič Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova o úzké spolupráci s komisařkou Mariann Fischer Boel při hledání cest k řešení tíživé situace na trhu s mlékem. Nevyhnul se ani debatě k ratifikaci Lisabonské smlouvy. Tato smlouva je pro zemědělský výbor klíčová, protože povyšuje aktuální pravomoci EP v zemědělské oblasti na právo spolurozhodovat s Radou. Ministr Gandalovič obhájil přístup předsednictví k projednávání budoucnosti Společné zemědělské politiky a zdůraznil potřebu konkrétní politické debaty členských států i Evropského parlamentu k tématům budoucí podoby přímých plateb. „I v kontextu závěrů Health Checku cítí CZ PRES závazek vůči novým členským státům diskutovat téma přímých plateb po roce 2013 s důrazem na odstranění historických nerovností a nastavení férového konkurenčního postavení zemědělců ve Společenství,“ uvedl ministr.

Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova ocenil seriózní ambici CZ PRES pokročit ve zjednodušování evropské zemědělské legislativy, která je v rámci společných politik jednou z nejkomplikovanějších. Poslanci EP podpořili ministra Gandaloviče v připravenosti moderovat takovou debatu v Radě, která povede ke konkrétním Závěrům. Ty by měly jasně formulovat další postup ke snižování administrativní zátěže, a to jak pro Komisi, tak především pro farmáře, zátěže vyplývající stejně tak z unijní, jako i navazující implementační legislativy. Ministr Gandalovič se shodl s řadou europoslanců v tom, že pro budoucnost evropského zemědělství je klíčová podpora kvality a propagace kvalitních zemědělských produktů a potravin. „Důraz Evropy na kvalitu může jít ruku v ruce s bouráním obchodních bariér bez obav ze ztráty pozic na vnitřním trhu,“ zdůraznil.

Ve Výboru EP pro životní prostřední, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, se diskuze vedla hlavně k některým připravovaným unijním předpisům, které se mohou dotknout tradic mnoha zemí napříč kulturním spektrem současné EU. Například téma zlepšení ochrany zvířat při porážce, jehož základní filozofie má samozřejmě podporu předsednictví, by neměla opomíjet národní zvyklosti řady zemí a komunit používajících specifické metody a postupy. Ministr zmínil svůj zájem vzít v potaz opodstatněné argumenty, za předpokladu dodržení hlavních zásad zachování optimálních životních podmínek zvířat. O tradiční české zabijačky se v této souvislosti ale rozhodně neobávejme, navrhované změny se odvíjejí v duchu osvědčené praxe našich řeznických mistrů, kteří mají dostatečné předpoklady dostát nových výzev v oblasti animal welfare.

Ministr Gandalovič zdůraznil, že při stanovování nároků na provozovatele potravinářských podniků ohledně poskytování informací o potravinách musí být vzat do úvahy kromě požadavku na jasné a čitelné informace o potravinách i dopad současné hospodářské krize na potravinářské podniky. Také je třeba zohlednit snahu evropských států o zachování pestré nabídky kvalitních a různorodých potravin, k čemuž přispívají například i chráněná zeměpisná označení jakými jsou v České republice např. České pivo, Štramberské uši či Pardubický perník. V této souvislosti je nutné pečlivě provázat politiky v oblasti ochrany spotřebitele a kvality potravin.

Otázky europoslanců se zaměřily i na návrh nařízení Rady a EP, který má zamezovat nelegální těžbě dřeva. Ministr Gandalovič potvrdil záměr předsednictví intenzivně se této problematice věnovat a přislíbil Evropskému parlamentu úzkou spolupráci při projednávání a schvalování tohoto nařízení. "Musíme najít takové řešení, které postihne ty, kteří s takovým dřevem obchodují, ale zároveň nebude diskriminovat slušné dovozce a producenty. Hlavně nesmíme dopustit, aby se tímto návrhem neúměrně zvedala administrativní a finanční zátěž především pro malé producenty v Evropské Unii", uvedl ministr. O hlavních tématech tohoto návrhu nařízení se diskutovalo na jednání Rady pro zemědělství a rybářství dne 19. ledna 2009, které ministr Gandalovič předsedal. 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR


Hodnocení => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář