apic-ak.cz, 18. leden 2006
Co nás čeká a nemine

Co nás čeká a nemine, zhruba v tomto duchu se na Grüne Woche, prestižním zemědělsko-potravinářském mezinárodním veletrhu v Berlíně neslo vystoupení zemědělské komisařky Mariann Fischerové Boelové. Vzpomenula splynutí starých členských zemí s nově přistupujícími státy a vznik svazku 25 zemí Evropské unie.

Postupné vyrovnávání ekonomik bude podle jejích slov ještě velmi náročné a vyžádá si mnohaleté úsilí.

Pokud jde o zemědělskou politiku, za největší práci považuje evropská komisařka připravený reformní balík opatření k cukernímu pořádku. „Jak dobře s ním naložíme, tak dobře, nebo hůře budeme obdělávat dosavadní výměry cukrové řepy,“ upozornila komisařka. Dodala, že stejně sisyfovská práce nastane s reformou evropského vinařství, ovocnářství a zelinářství. Přitom balík podpůrných prostředků se tenčí. Jak Marianne Fischerová Boelová uvedla, nebude to již původně zamýšlený balík 89 miliard eur, co chtěla komise vyčlenit pro zemědělství. Evropský rozpočet v letech 2007 až 2013 počítá s daleko menšími prostředky, než jaké byly v předchozích letech. „Musíme se spokojit se sotva 70 miliardami eur,“ upřesnila.

Velmi apelovala na dodržování kvalitativních požadavků a norem a připomenula několik evropských skandálů s porušením hygienických norem u potravin. Nebyla sama, kdo v tomto duchu měl zemědělce k tomu, aby dodržovali takzvanou dohledatelnost komodit.V živočišné výrobě je to v Evropské unii pod heslem od stáje po vidličku a v rostlinné od pole po talíř strávníka. Jak ale připomenul Gert Sonnleitner, prezident německého zemědělské svazu, zemědělci by se neměli dál brát jako úhlavní nepřátelé spotřebitelů. „Jsem rád, že nový spolkový ministr potravinářů, zemědělců a spotřebitelů Horst Seehofer tato slova ve svém slavnostním vystoupení řekl a připomněl, že zemědělci jsou partneři spotřebitelů.To je obrat v nahlížení na naši práci,“ pochválil nový zdravý trend v agrární německé politice Gert Sonnleitner.

To bude mít dopad i na celoevropskou agrární politiku, kde dřívější názor německé ministryně Renate Kunast zemědělce stavěl spíše na nejnižší příčku v partnerských vztazích zemědělec-potravinář-spotřebitel, a právě Gert Sonnleitnar to velmi těžce nesl.


Hodnocení => průměr 109
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář