- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Velikost podniků by neměla hrát prim
Česká republika nesouhlasí se záměrem krátit přímé platby farmářům v Evropské unii na základě velikosti jejich zemědělských podniků. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče by byl tento systém přidělování peněz nespravedlivý, protože na jednotlivé členské státy dopadal různě, jak uvedl včera v Bruselu i generálnímu tajemníkovi sdružení profesních zemědělských organizací v Evropské unii COPA/COGECA Pekka Pesonenovi. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
Shodně s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem pokládá COPA/COGECA tento systém, na němž by některé členské státy výrazně tratily, obecně za problematický, navzdory tomu, že některé členské organizace sdružující malé farmáře tuto pozici nesdílejí.
Další problém vidí v možnostech, jak trvale ošetřit citlivé sektory. „Podle článku 68 by na zlepšení zemědělské výroby a podporu citlivých sektorů mohly členské státy vydávat jen 2,5 procenta objemu peněz z národních obálek. A to je nedostatečné,“ poznamenal Gandalovič.
Gandalovič seznámil Pesonena rovněž se sektorovými prioritami nadcházejícího českého předsednictví v první polovině příštího roku. Informoval ho o přípravách neformálního jednání Rady ministrů pro zemědělství a rybolov, které se uskuteční na přelomu května a června v Brně. Ministr ujistil generálního tajemníka Pesonena, že má zájem pokračovat v kontaktech a že Česká republika bude brát při předsednictví názory organizace COPA/COGECA v úahu.
COPA/COGECA (Sdružení profesních zemědělských organizací v EU – Generální konfederace zemědělských kooperací v EU) je největším a nejvlivnějším lobbystickým sdružením zemědělců na úrovni EU, reprezentuje 15 milionů lidí pracujících v evropském zemědělství, zastřešuje přes 70 organizací ze všech členských států.
Zdroj: Agroweb