apic-ak.cz, 15. prosinec 2005
Program Leader nepřináší jen peníze

Veterinární lékař Josef Daněk je znám nejen jako bývalý poradce exministra zemědělství Jana Fencla. Jeho farmu zná řada turistů ze širokého okolí a dokonce má své příznivce i v zahraničí. Kdo totiž chce žít v přírodě na farmě  a zažít pravou českou zabijačku, stačí jen říci a objednat si hody.

„Zabijačku připravit se vším všudy umíme a děláme v některých týdnech jednu za druhou,“ říká doktor Daněk. Zejména v zimě  pravá zabijačka se špejlováním jitrnic, zabíjačkovým gulášem , tlačenkou a ovarem patří k životu na vesnici. „Zemědělec bez vesnice nebude a vesnice bez zemědělce také ne,“ vyslovuje nahlas své přesvědčení sedlák  ze šumavské Volyně u Strakonic, jehož farma je ve výšce 550-700 metrů nad mořem o rozloze 800 hektarů. Patří k ní i penzion se 45 lůžky a nově krytá jízdárna, jíž dal vzniknout právě program Evropské unie Leader.

 

Dohromady se daly tři obce a dva podnikatelé

Josef Daněk neskrývá chválu dobrého kroku, který se podařil svazu obcí Šumavského podlesí a místní akční skupině Strakonice. Ten byl iniciátorem zcela nové aktivity, která už nese plody. Dva podnikatelé jeden v zemědělství a druhý v lesnictví, tři obce se dali dohromady, vytvořili jakousi akční skupina a ta už pomohla na svět novému projektu. Pro rodinu Josefa Daňka to znamenalo vytvořit podmínky pro agroturistiku. Základ jejich farmy proto tvoří penzion s ubytovacími prostory a hostinskou místností, dále jízdárna  a stáje pro koně. Obdobně i druhý podnikatel v lesnictví využil podhorských podmínek z hlediska své činnosti a i on chce přilákat turisty na zajímavé trávení volného času. Tři obce zase  renovovaly místní zámeček a vybudovaly letní kino v přírodě. Projekt vznikl na jaře a jelikož byl dobře vypracovaný a stavěl na reálných možnostech , už je uvedený do života . „Do začátku jsme museli získat úvěr a dát do budování své peníze. Projekt byl úspěšný, byl uznán a dnes už máme  dokonce 43% nákladů uhrazených z peněz Evropské unie. Během půl roku jsme vybudovali jízdárnu a ta je již v provozu,“ říká Daněk.

 

Podnikatelský záměr může ocenit i vnučka

Dodává, že nebýt ale dcery, která studuje vysokou školu a s projekty Evropské unie se do hloubky seznámila, nebyl by se do tohoto „kousku“ pustil.“Vím, že to dělám pro budoucnost své dcery a dnes už i vnučky. Mám následovníky a tak podnikám s vizí perspektiv daleké budoucnosti.,“ říká doktor Daněk. Libuje si, že našel stejně spřízněné duše a nadšence uvnitř  svazu obcí Šumavského podlesí a místní akční skupiny Strakonice. Nikomu nebylo zatěžko obstarávat různá potvrzení, povolení a administrovat. Jak se ukázalo, vše se dalo vyřešit rychle a bez průtahů, jak to nadšenci umí.“Každému , kdo chce podnikat na venkově program Leader doporučuji. Neexistuje jednotný mustr, každý si musí najít takový podnikatelský záměr, který by do krajiny zapadl a nevyčníval z ní , byl její součástí. Potom stejně jako nás, nezastaví v naší činnosti jakékoliv rozmary počasí. Příroda je náš spojenec, ne nepřítel , žijeme v souladu s ní a lidé, kteří k nám přijíždějí načerpat nových sil to oceňují,“ konstatoval Daněk. Jako člen agrární komory nabídl své zkušenosti k dispozici a pokud by měl někdo zájem, může se ptát.

 

Agrární politika EU nestaví na tunách

„Jen je potřeba včas přijít na jednu základní pravdu agrární politiky EU. Ta nestaví napříště na tunách masa, vagonech řepky a obilí, podporuje rozvoj krajiny, agroturistiku a kvalitu života na venkově. Chce podpořit podnikatele v tom, aby přinášeli kulturu na venkov a tou se míní vše, co má vliv na rozvoj osobnosti. Na vztah lidí k přírodě a ke všemu živému, co na venkově je. Musím  jen dodat, že program Leader nestaví jen na penězích, které z podnikání získám, přináší vyšší hodnoty, které venkov nabízí,“ uzavřel Josef Daněk.


Hodnocení => průměr 135
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář