apic-ak.cz, 15. prosinec 2005
„Příležitosti a hrozby tržně orientovaných farem ve světle modifikované Společné zemědělské politiky

Stanovisko Mezinárodní konference

Varšava, 19. září 2005

V posledních letech je zemědělství více a více vnímáno jako „úpadková“ oblast nebo alespoň jako oblast rychle ztrácející svou dříve důležitou úlohu v národním hospodářství a životně důležitou úlohu v rozvoji  venkova. 

Nesmí být opomíjena potřeba trvalého (multifunkčního) rozvoje venkova. Přitom je nutno vzít v úvahu skutečnou situaci v těchto oblastech a to, že nejdůležitější oblastí venkova bude i v nadcházejících dekádách právě zemědělství a nejdůležitější hospodářská právní osoba – zemědělská farma. Bez  rozvíjení zemědělství, bez restrukturalizace a modernizace zemědělských farem bude rozvoj venkovských oblastí chabý. Bez zemědělství ztratí zemědělské oblasti svůj hospodářský, přírodní a kulturní charakter.

Zemědělství se postupně stává multikulturním a bude tak hrát zvýšenou měrou mimoprodukční úlohu, bude hlavně zaměřeno na trvalost přírodního prostředí, aby toto zůstalo v řádném stavu a dále na zachování kulturního dědictví venkovské krajiny.  Realizace těchto funkcí musí být úzce spjata s účinností při uskutečňování hlavní – výrobní funkce zemědělství. Mimoprodukční funkce nemohou a nebudou realizovány na uspokojivé úrovni, jestliže bude ziskovost zemědělských farem nízká.

V zemědělství jsou veškeré procesy pomalé. Rychlé změny zemědělské politiky jsou nebezpečné. Vyzýváme ke stabilizaci zemědělské politiky  - a jsme proti zavádění dalších změn, které nebudou pro zemědělství prospěšné.

Produkční funkce zemědělství nesmějí a neměly by být omezovány.  Je nezbytné zajistit si v Evropě odpovídající úroveň své vlastní produkce potravin.

Potraviny jsou jak strategickým, tak i specifickým produktem – nemohou být srovnávány se zbožím vyráběným v průmyslu. Zemědělská produkce zahrnuje nejenom produkci potravin, ale také výrobu obnovitelných energetických zdrojů a má tak ekonomický, výrobní a ekologický dopad.

Velké zemědělské firmy mohou úspěšně uskutečňovat model multifunkčního zemědělství a podílet se tak na realizaci multifunkčního rozvoje venkova.  Velké zemědělské držby jsou předurčeny k rozvoji služeb a pro regionální zpracování zemědělských potravin. To se však nemůže dít za situace, kdy jsou tyto farmy diskriminovány.

Návrhy plánů podpor, jež trvale podstatně snižují výchozí stropy přímých plateb na farmy, je mohou v dlouhodobé perspektivě omezovat a snižovat jejich aktivní úlohu při uskutečňování multifunkčního rozvoje zemědělství a venkovských oblastí.  Toto může také vést k vytváření „umělého dělení“ do menších právních celků.

Jsme pro podpory bez maximálních a pevně stanovených stropů, pokud mají plnit ekonomickou a produkční funkci. Přesto, pokud mají být do zemědělství zavedeny „Plány sociální podpory“, jsme pro zvýšení přímých plateb pro zemědělské farmy, a to v závislosti na počtu zaměstnaných osob (rodin), pro které je práce v zemědělství jediným zdrojem příjmu, a to bez ohledu na jejich postavení (držitelé půdy nebo zemědělští pracovníci).

V demokratických zemích zakládá jedinec nebo rodina nejdůležitější sociální a hospodářskou právnickou osobu.  Je nezbytné zajistit rovné zacházení se všemi lidmi, pro které představuje zemědělství jediný zdroj příjmu (v mnoha případech pro celou rodinu), a to bez ohledu na jejich postavení – ať jsou držitelé půdy nebo zemědělští pracovníci.  Je nezbytné poskytnout podporu existence hlavně těm farmám, které zaměstnávají zemědělské pracovníky.

Jedním z hlavních úkolů GEOPA pro nejbližší budoucnost je sledovat hospodářskou a výrobní situaci existujících farem a zapojit je do rozvoje venkova. Z tohoto důvodu je ospravedlnitelné založit hospodářský a výrobní výbor pro existenci těchto farem.

Zdroj: ing. Pavel Říha

 


Hodnocení => průměr 124
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář