Renata Šarjaková, 30. květen 2007
Moravskoslezský kraj zaplaví patrně příští rok větrné elektrárny
Informace k zajišťování přípravy pro výstavby větrných elektráren v Moravskoslezském kraji od roku 2008.

 

Obří stometrové větrníky vyrostou zejména na Bruntálsku.

Starostové některých obcí si od toho slibují peníze do obecní pokladny. Jak jsme zjistili, vedení kraje se stavbami moc nesouhlasí. Ovšem zakázat je nemůže. Větrné elektrárny vyrostou v regionu téměř jako houby po dešti. Krajský úřad eviduje žádosti na stavbu asi 110 obřích větrníků. Hejtman Evžen Tošenovský je zásadně proti tomuto trendu.

Evžen Tošenovský: Já nevím, co větrnými elektrárnami získáváme. Mám pocit, že tady zavládlo něco velmi nerozumného a vytváří se nějaký boom kolem něčeho, co je prolobované neuvěřitelným způsobem, až na úrovni Evropské unie.

Ivan Sekanina: Jak hejtman Tošenovský naznačil, popularita větrných elektráren souvisí s Evropskou unií. Česká republika má do roku 2007 využívat 8 procent energie z obnovitelných zdrojů. A těmi jsou například větrné elektrárny. Unie slibuje tučné dotace. Malé obce a firmy, které chtějí elektrárny stavět, láká zase vidina zisku. V Čakové na Krnovsku postaví tři stožáry, především kvůli penězům, netají se starosta Emilián Janča.

Emilián Janča: Padesát procent našich příjmů v současné době tvoří příjmy z lesa. Během 7 let bude tak nízký výnos lesa, že nebude možné posílit obecní rozpočet. Tudíž jsme schválili záměr s výstavbou vlastně těchto větrných elektráren, které by měly nahradit tento finanční příjem.

Ivan Sekanina: Zájem investorů se soustřeďuje právě na Bruntálsko a Krnovsko, kde je podle povětrnostní mapy nejsilnější vítr. Ve Velké Štáhli tak vznikne celý větrný park. Naopak v nedalekém rýžovišti byli zastupitelé proti. Stometrové kolosy tady nechceme, říká starostka Eva Lašáková.

Eva Lašáková: Důvody jsou prostě krajina a přírodní ráz. Já si myslím, že opravdu do tohoto kraje větrné elektrárny nepatří. Nehledě na to, že by stály na horizontu, takže by nás obklopovaly vlastně polovinou naší obce, když bysme se rozhlédli, tak bysme všude viděli točící se vrtule.

Ivan Sekanina: Názor zastupitelů podpořili v petici i obyvatelé Rýžoviště. Názory na stavbu větrných elektráren však zcela jednotný není.

Eva Lašáková: Nejvíc to taky naruší krajinný ráz. Pokud ta elektrárna má 140 metrů včetně vrtule a má to stát na horizontu prostě těch kopců, tak to bude široko daleko.

Projevy občanů: Tak mě to je jedno.

Nechci je tady. Kvůli hluku a krajině, nechci.

Já mám takovou zvonkohru u baráku. Mě stačí, když tam hodinu něco dělám a mě celej den cinká v hlavě. Teď si představte, jak to tady bude hučet a podvědomě se z toho zblázníte.

Já jsem pro a byla jsem v Německu třeba nebo v Rakousku se podívat u těhletěch a nedělá to takový randál a ne takový problémy asi nejsou, jak se říká, no.

Ivan Sekanina: Hlavními argumenty odpůrců elektráren jsou ochrana přírody a nepřípustné zásahy do krajiny. Obří větrníky zhyzdí turisticky zajímavé Bruntálsko, upozorňuje hejtman Evžen Tošenovský.

Evžen Tošenovský: Já z toho mám velkou obavu, protože ty větrné elektrárny není nic krásného v přírodě a myslím si, že do tohoto malého prostoru zkrátka, kde i žijí lidé, je to velmi hustě osídlená část, lidé to využívají k rekreaci, že nemají co dělat.

Ivan Sekanina: Zcela opačný názor má starosta Čakové Emilián Janča. Tři stometrové elektrárny zhruba 700 metrů od obce podle něj nemohou mít vliv na životní prostředí. Příroda ani lidé tím neutrpí.

Emilián Janča: Spíš naopak, z titulu vlastně těch elektráren jsme schopni sem dostat i turisty jak po cyklostezkách, tak různé zájezdy a oživit tuto vesnici tak, aby z toho měla další prospěch obec.

Ivan Sekanina: Teprve čas ukáže, jestli mají pravdu zastánci nebo odpůrci větrných elektráren. Momentálně by se měli v regionu stavět asi na 10 místech. Kromě Bruntálska například také na Třinecku a Novojičínsku.

Zdroj: Ivan Sekanina


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 013
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář