- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ministr Toman a předseda Lukl se shodují: Venkov musí být živým, atraktivním a plnohodnotným místem pro život
Projednali spolupráci a možnost pomoci z resortu zemědělství. Jde především o zajištění služeb, obchodu, zaměstnanosti, celkového rozvoje obcí, obslužnosti a společenského i kulturního zázemí, které budou směřovat k udržení obyvatel na venkově. Důležitá je i péče o krajinu s řešením aktuálních výzev, jako je sucho či efektivní pozemkové úpravy.
„Současný venkov potřebuje motivaci i konkrétní podporu tak, aby lidé měli zájem zde nadále žít, aby zde nacházeli práci, ale i možnost zábavy a trávení volného času. I v dalším programovém období Společné zemědělské politiky bude možnost přispět na rozvoj těchto aktivit z resortu v předpokládané částce 3 až 3,5 miliard korun a je naším zájmem, aby lidem žijícím na venkově tyto peníze přinesly konkrétní pomoc. Při jednání jsem se přesvědčil, že nám jde o společný záměr. Tím je živý venkov a živá krajina,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Ve shodě tedy vznikl záměr ustanovit takovou platformu, která určí aktuální priority a zároveň systémové nástroje. Ty pomohou venkovu k opětovnému získání důstojného místa pro život obyvatel. Platforma vznikne společně s dalšími partnery, například s Ministerstvem pro místní rozvoj a univerzitami.
„Svaz měst a obcí bere nabídku Ministerstva jako výzvu a je připraven zpracovat harmonogram činností a finančních nároků tak, aby došlo k účinným změnám našeho venkova i krajiny. Za zásadní považuji aktuální téma zajištění dostupnosti prodejen a služeb, nabídky zaměstnanosti, ale i koncepční boj se suchem, například prostřednictvím pobídek k výstavbě zádržných rybníků, aby se pomohlo lidem i krajině. Lze využít také již osvědčený nástroj pozemkových úprav nastavený tak, aby v maximální možné míře vyhovoval potřebám obcí a lidí zde žijících,“ uvedl předseda Lukl.
Ministerstvo zemědělství je v tomto směru připraveno k další odborné diskuzi.
Václav Tampír, vedoucí Tiskového oddělení Ministerstva zemědělství