Renata Šarjaková, 5. listopad 2006
Vliv reziduí pesticidů na zdraví včel.
Informace o výzkumu a výsledcích vlivu reziduí pesticidů na zdraví včel.
Francouzský výzkum vlivu reziduí pesticidů na zdraví včel
 
V roce 2002 byla ve Francii zahájena terénní studie, vedená výzkumníky z organizace AFSSA, která měla za úkol prozkoumat přítomnost reziduí pesticidů používaných v zemědělství, jejich vliv na zdraví kolonií včel a možné spojení s fenoménem drastické úmrtnosti včelstev.

     Aby se prostudovala přítomnost reziduí pesticidů používaných v zemědělství a zvláště jejich vliv na zdraví kolonií včel, byla zahájena terénní studie, vedená výzkumnicí Sophií Antipolis z organizace Agence française de sécurité sanitaire des aliments (AFSSA). Měla za úkol prozkoumat fenomén drastické úmrtnosti včelstev, který byl připisován působení pesticidů. Tato práce je první svého druhu, která podává zprávu o míře přítomnosti pesticidů v pylových váčcích včel sesbíraných během posledního roku.

     V roce 2002 byla zahájena polní studie na francouzských včelínech, aby se sledoval zdravotní stav kolonií včel (Apis melifera). Studované včelíny byly rovnoměrně rozmístěny na pěti místech umístěných na pevninské Francii. V každém včelínu bylo náhodně vybráno pět kolonií, což vedlo k celkovému počtu 125 studovaných kolonií včel. Po tři roky (se začátkem prací na podzim roku 2002) byly kolonie navštěvovány čtyřikrát za rok - po přezimování včelstev, před létem, během léta a před jejich zimováním. Pylové snůšky z pastí byly sbírány při každé návštěvě.

     Byly prováděny multireziduální analýzy pylu, aby se zjistila rezidua 136 různých sloučenin. Byly prováděny specifické analýzy na zjištění fipronilu, jeho metabolitů a také imidaclopridu a jeho metabolitů. Ve vzorcích byla zjištěna rezidua 19 hledaných složek. Stupně kontaminace pesticidy se pohybovaly od 0 do 50 %. Rezidua kumafosu a tau-fluvalinátu byly nejkoncentrovanější ze všech reziduí - průměrné koncentrace byly 925 μ/kg pro kumafos a 487,2 μg/kg pro tau-fluvalinát. Koncentrace fipronilu a/nebo metabolitů byly vyšší než detekční limit v 16 vzorcích. Rezidua fipronilu byla zjištěna v deseti vzorcích. Devět vzorků obsahovalo sulfonovou složku a tři desulfinylovou složku. Rezidua imidaclopridu a/nebo 6-chloronikotinové kyseliny byla zjištěna v 69 % vzorků. Koncentrace imidaclopridu byly kvantifikovány v 11 vzorcích s hodnotami pohybujícími se od 1,1 do 5,7 μg/kg. Obsahy kyseliny 6-chloronikotinové byly vyšší než limit kvantifikace ve 28 vzorcích s hodnotami pohybujícími se od 0,6 do 9,3 μg/kg. Statistické testy neukázaly žádnou diferenci mezi místy odebírání vzorků s výjimkou fipronilu. Možný původ těchto kontaminací, koncentrací a toxicity pesticidů rovněž jako možné důsledky pro včely jsou v současnosti  diskutovány.

Phytoma, 2006, č. 594, s. 40 – 45


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 145
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář