Renata Šarjaková, 14. červenec 2006
Rada EU schválila program LIFE+
Rada ministrů pro životní prostředí Evropské unie odsouhlasila návrh nařízení týkající se programu LIFE+, který představuje jeden z hlavních finančních nástrojů EU v oblasti životního prostředí.

Souvislosti

V současné době probíhá program LIFE, který byl spuštěn v roce 1992. Zaměřuje se na podporu projektů týkající se životního prostředí nejen v členských státech EU, ale také ve třetích zemích nacházejících se u Středozemního a Baltského moře a v kandidátských zemích, které projevily zájem se programu účastnit. Program LIFE je rozdělen na tři hlavní tématické oblasti: LIFE – příroda, LIFE – životní prostřední a LIFE – třetí země.

 

Finanční prostředky se na realizaci programu LIFE postupně zvyšovaly. V první fázi, která proběhla v letech 1992–1995, bylo rozděleno celkem 400 milionů eur. V rámci LIFE II (druhá fáze, 1996–1999) bylo vyplaceno kolem 450 milionů eur. Program LIFE III v letech 2000–2004 disponoval částkou 640 milionů eur. V září 2004 Unie rozhodla o prodloužení třetí fáze programu na období 2005–2006 a vyčlenila na něj 317 milionů eur.

 

Témata

Program LIFE+ byl schválen na celé sedmileté období 2007–2013. Obdobně jako program LIFE se skládá ze tří prioritních oblastí. První je LIFE+ příroda a biodiverzita, v jejímž rámci bude poskytována podpora na zavádění směrnic o ochraně biotopů a divokých ptáků a na zvýšení znalostí "potřebných pro rozvoj, hodnocení a monitorování evropské politiky týkající se přírody a biodiverzity a legislativy".

 

Druhou hlavní oblastí programu je LIFE+ politika životního prostředí a vládnutí, která se vztahuje na další priority 6. Akčního programu pro životní prostředí kromě biodiverzity a přírody, dále také na rozvoj příslušných politik a jejich implementaci a prosazování. Poslední prioritou je LIFE+ informace a komunikace o otázkách týkajících se životního prostředí.

 

Obecně je program LIFE+ velice úzce navázán na 6. akční program pro životní prostředí, který byl vypracován na období 2002 – 2012. V rámci programu dochází ke zřetelnějšímu rozdělení pravomocí mezi Evropskou komisi a členskými státy.

 

Celkem bylo na program LIFE+ vyčleněno 2,1 miliard. Nejvíce finančních prostředků (40 %) je určeno na prioritní oblast příroda a biodiverzita.

 

Stanovisko

Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas uvedl: "LIFE+ se stane jednoduchým, moderním a flexibilním nástrojem na podporu a programování mnoha evropských aktivit týkající se životního prostředí. Zaměření programu na konkrétní opatření přispěje ke zlepšení životního prostředí v Evropě. Navíc posílení networkingu, komunikace a enviromentálního vládnutí pomůže zajistit, aby případy dobré praxe byly sdíleny v celé Evropě a převáděny do tvorby politik."

 

 

Zdroj: Euractiv.cz, 29. 6. 2006                  Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 137
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář