- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
V MSK vznikne monitorovací systém ochrany přírody
KRAJ ZÍSKAL FINANCE NA MONITORING PŘÍRODNÍHO PROSTŘEDÍ
TISKOVÁ ZPRÁVA
Čtvrtek, 11. září 2008
V Moravskoslezském kraji vznikne monitorovací systém oc
hrany přírody. Realizace začne příští rok a potrvá do roku 2011. Náklady dosáhnou 10 milionů korun. Většinu pokryje dotace z Finančních mechanismů EHP/Norska. Podíl kraje představuje 15%, tedy 1,5 milionů korun. Díky grantové pomoci z uvedeného evropského fondu bude mít severní Morava a Slezsko unikátní a široce využitelný systém na sledování ochrany fauny a flory.
Projekt bude zahrnovat monitoring výskytu desítek druhů živočichů a rostlin a rostlin a nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících přírodní prostředí, např. výskyt invazních druhů rostlin nebo návštěvnost chráněných území. Výstupem budou soubory údajů získávaných především terénními průzkumy, další aktivitou bude sběr a zpracování již existujících dat. „Prostřednictvím internetu budou následně všechny informace dostupné pro subjekty veřejné správy a významným způsobem tak poslouží jako podklad při rozhodování v oblasti ochrany přírody a krajiny. Počítá se také se zpřístupněním informací pro odbornou a laickou veřejnost,“ uvedl náměstek hejtmana kraje Pavol Lukša a upřesnil: „Mezi ohrožené živočichy, jejichž výskyt v rámci celého regionu bude předmětem zájmu projektu, je např. rorýs nebo jestřáb. Dalším příkladem může být sledování výskytu drobné rybky vranky pruhoploutvé v bystřinách Beskyd.“
Deset milionů korun určených na uskutečnění projektu poslouží k financování čtyř oblastí. Přibližně jedna čtvrtina, tedy 2,5 milionů korun, půjde na botanické průzkumy ve zvláště chráněných územích kraje a sledování invazních druhů rostlin. Další 3 miliony jsou určeny na monitoring návštěvnosti chráněných území. Zhruba stejnou částku, tedy 3 miliony korun, si vyžádají zoologické průzkumy konkrétně zaměřené zejména na brouky, ryby, ptáky a motýly. Zbytek peněz, asi 1,5 milionu korun bude potřeba mimo jiné na technické zpracování dat. Samotný monitoring budou přímo v terénu provádět botanici a zoologové, kteří uspějí ve výběrových řízeních vyhlášených krajem.
Projekt Moravskoslezského kraje uspěl v náročné konkurenci. Grantovou pomoc z Finančních mechanismů EHP/Norska získalo v roce 2008 v rámci celé České republiky pouze šest projektů zaměřených na oblast životního prostředí. Patří k nim také záměr na vytvoření monitorovacího systému ochrany přírody na severní Moravě a ve Slezsku.
Zpracovala: Barbara Odstrčilíková, tisková mluvčí