Renata Šarjaková, 8. září 2008
Moravskoslezský kraj posílil péči o životní prostředí
Zdroj: KÚ MSK
Moravskoslezský kraj v posledních čtyřech letech významě posílil a zintenzivnil péči o životní prostředí a tím dosáhl řady konkrétních cílů i dílčích zlepšení v této oblasti.

 

Uplynulé volební období krajské reprezentace je v oblasti životního prostředí charakterizováno mimořádným zvýšením zájmu veřejnosti o tuto problematiku. Nepochybně je to dáno postupným posilováním vědomí lidí, že všichni jsme odpovědni za stav společnosti i prostředí ve kterém žijeme – nebo-li budováním občanské společnosti. Zvýšený zájem a tlak veřejnosti na průmyslové podniky spolu s novým legislativními nástrojem krajského úřadu v podobě takzvaných intergrovaných povolení umožnil nastartovat proces postupné realizace změn k lepšímu v těchto podnicích. Vstupem České republiky do Evropské unie se otevřela možnost čerpat prostředky na široké spektrum činností, včetně oblasti životního prostředí. Této možnosti se kraj také aktivně chopil a první projekty docházejí do fáze realizace. V neposlední řadě kraj významě posílil vlastní rozpočet v oblasti životního prostředí a personálně také odbor životního prostředí a zemědělství, který řadu aktivit zabezpečuje.

K postupnému zlepšování kvality životního prostředí v Moravskoslezském kraji, především ovzduší, byla nastavena řada opatření, a to zejména aplikací postupů v oblasti integrované prevence. Mnohá z nich jsou již realizována a další budou provedena v nejbližším období, čímž bude dosaženo postupné modernizace průmyslových provozů a snižování množství vypouštěných škodlivin do životního prostředí. Díky procesu integrované prevence například bylo u většiny skládek odpadů zavedeno účinné jímání skleníkového plynu metanu s jeho následným využitím, v zemědělských velkochovech se začaly používat enzymatické látky sloužící ke snižování pachové zátěže prostředí. V hutním průmyslu se instalují nové moderní odprašovací systémy, které přispívají ke snižování vypouštěných emisí prachových částic. Dále významným úspěchem, dosaženým v procesu integrované prevence, je vybudování moderní lakovny v závodě společnosti Hyundai, jejíž emise organických látek do ovzduší jsou ve srovnání s obdobnými provozy násobně nižší.

Kraj v posledních letech významně rozšířil dotační politiku v oblasti životního prostředí. Zvýšil se počet podporovaných aktivit, mezi něž patří přímé investiční dotace na výstavbu a rekonstrukce vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod poskytované malým obcím, kde od roku 2005 bylo na realizaci 35 akcí přispěno částkou 61,5 milionu Kč. „Velkou pozornost věnujeme pomoci obcím, a nejen jim, s přípravou projektů, které mohou a mají být financovány z prostředků Evropské unie. V posledních čtyřech letech jsme podpořili zpracování projektových dokumentací pro 217 akcí, kde celková výše poskytnutých finančních prostředků z rozpočtu Moravskoslezského kraje dosáhla výše téměř 107 milionů Kč,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a životní prostředí Pavol Lukša.

Významným příspěvkem kraje do oblasti ochrany přírody a krajiny je financování péče o chráněná území, kdy na provedení nezbytných prací, jako je například kosení luk, označování těchto území apod. kraj ročně vynakládá cca 2,5 milionu korun. V oblasti ochrany přírody rovněž kraj vystupuje aktivně jako příjemce podpor z prostředků Evropské unie na další rozšíření a zkvalitnění péče o přírodu. Realizuje se například i v evropském kontextu významný projekt na likvidaci invazních druhů rostlin, z tzv. Norských fondů získal kraj prostředky na monitoring přírodního prostředí.

Již tradičně jsou vynakládány krajem finanční prostředky v objemu cca 30 milionů korun ročně na podporu hospodaření v lesích a nově na podporu začínajícím včelařům. „Cílem dotací je podpořit zejména drobné vlastníky lesů a dále motivovat mladé začínající chovatele včel. Většinu zkušených včelařů totiž tvoří starší občané. Dotace by tedy měly pomoci získat nové zájemce za účelem stabilizace včelařské základny a počtu včelstev. Pořízení chovatelských prostředků a včelstev není levnou záležitostí a dotace je v tomto směru jasným signálem,“ upřesnil Pavol Lukša.

Neustále se v kraji zlepšuje třídění a následné využívání odpadů, přesto objem odpadů ukládaných na skládky každoročně vzrůstá. „Jsme si plně vědomi toho, že kapacita skládek v kraji není neomezená a jejich rozšiřování nebo dokonce zřizování nových není žádoucí. Proto kraj přistoupil k přípravě záměru vybudování Krajského integrovaného centra pro nakládání s komunálními odpady, včetně zařízení pro energetické využívání komunálních odpadů,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Pavol Lukša.

Nemalá pozornost byla a je věnována oblasti ekologického vzdělávání a osvěty a je zaměřena zejména na dostupnost informací o životním prostředí široké veřejnosti. Jednou z nejvýznamnějších akcí je vytvoření unikátního informačního systému v ČR,  upozorňujícího veřejnost na případnou zhoršenou kvalitu ovzduší v ostravsko–karvinsko-třinecké oblasti.

 

 

 

 

 

Zpracovala: Jolana Filipová, vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti


Hodnocení => průměr 083
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář