František Mariánek, 31. srpen 2008
Moravskoslezskému kraji se daří vytvářet síť poskytovatelů kvalitních sociálních služeb s efektivním financováním
Moravskoslezský kraj naplňuje vizi Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb na rok 2008-2009.

 

Záměrem plánu, schváleného loni krajskými zastupiteli, je udržet a dále rozvíjet síť kvalitních sociálních služeb pro obyvatele s důrazem na její efektivní financování. Naplnění této vize je rozděleno do tří fází. Cílem té první je finanční stabilizace sítě současných poskytovatelů. Druhá fáze souvisí s postupným vyjednáním dohody mezi subjekty, krajem a obcemi o převzetí veřejného závazku za určité druhy sociálních služeb a konečně třetí etapa bude zaměřena na rozvoj sociálních služeb a vytvoření strategie k jejich zajištění, na vytvoření sítě místně i typově dostupných sociálních služeb.

 

"Moravskoslezskému kraji se rozhodně podařilo udělat zásadní krok pro naplnění první fáze. Konkrétně  finančně stabilizovat síť  současných poskytovatelů sociálních služeb," zdůrazňuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Petr Adamec. „Jednotliví poskytovatelé  mají  výrazně rovnější  přístup k finančním prostředkům poskytovaných státní rozpočtem na dofinancování provozu služeb. Došlo k navýšení peněz do prostředků obcí a příspěvkových organizací zřízených obcemi. Stejně tak  se posílily rozpočty nestátních neziskových organizací. Konkrétně jde o částku  přes 100 miliónů korun, která byla z dotací pro příspěvkové organizace kraje  předisponována do rozpočtů poskytovatelů s jiným zřizovatelem," upřesnil Petr Adamec. Obce a jejich příspěvkové organizace získají zhruba 30 milionů korun, zbývajících přibližně 70 milionů je určeno neziskovým organizacím (35 mil.  církevní organizace, 30 mil. občanská sdružení a cca 2 mil. obecně prospěšné organizace).

 

Financování poskytovatelů  je oblastí, které se kraj i nadále intenzivně věnuje. Záměrem je přitom nastavení mechanismů rovného přístupu k financování jednotlivých sociálních služeb na severní Moravě a ve Slezsku. S tím souvisí rovněž iniciativa, ke které kraj přistoupil už loni, a ve které nadále pokračuje. Jde o  vyjednání dohody mezi subjekty, krajem a obcemi o převzetí veřejného závazku za určité druhy sociálních služeb. "Jedná se o  sociální službu domov pro seniory, kterou by měly postupně převzít obce," říká vedoucí oddělení sociálních služeb krajského úřadu Daniel Rychlík. "Právě obce znají nejlépe  potřeby svých obyvatel. Mají proto jedinečnou příležitost provádět systémové změny tak,  aby sociální služby  svým druhem a kapacitou odpovídaly tomu, co lidem vyhovuje ," vysvětlil  Daniel Rychlík.

 

Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Moravskoslezském kraji  na rok 2008-2009 důsledně respektuje nový zákon o sociálních službách, který platí od ledna 2007. Tento zákon zásadně změnil systém v oblasti sociálních služeb tak, aby byly poskytovány a podporovány jen ty služby, které vycházejí ze zjištěných potřeb obcí či regionu.

 

Zpracovala: Barbara Odstrčilíková, tisková mluvč

Hodnocení => průměr 111
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář