- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
HEJTMANI VYZÝVAJÍ MINISTRA BURSÍKA A VLÁDU K URYCHLENÉMU ŘEŠENÍ PROBLEMATIKY FINANCOVÁNÍ VODOHOSPODÁŘSKÝCH PROJEKTŮ
Otázkou čerpání evropských peněz na vodohospodářské projekty se na svém 24. zasedání v Čeladné dnes opětovně zabývala Rada Asociace krajů ČR. Česká republika přijala závazky v oblasti čištění odpadních vod, které musí splnit v termínu do roku 2010. Při současném nastavení podmínek přijatelnosti vodohospodářských projektů pro Operační program Životní prostředí hrozí, že města a obce nebudou moci tyto závazky v daném termínu splnit. Z tohoto důvodu Asociace krajů ČR vyzvala místopředsedu vlády a ministra životního prostředí Martina Bursíka k urychlenému řešení této situace a vyjednání změny stávajících podmínek přijatelnosti. V případě že změny s Evropskou komisí nevyjedná, žádá vládu o vytvoření národního fondu životního prostředí, jehož prostřednictvím by bylo možné projekty financovat. "V opačném případě hrozí, že po roce 2010 dojde k dramatickému zvýšení ceny vodného a stočného pro více než 3 miliony obyvatel a opakované sankce obcím a městům až do výše jednoho milionu korun za nedodržení podmínek, k nimž se Česká republika zavázala," komentoval situaci Evžen Tošenovský, předseda Asociace krajů a hejtman Moravskoslezského kraje. "Podmínky přijatelnosti vylučují financování projektů v přibližně 134 aglomeracích v úhrnné výši celkem 24 miliard korun," doplnil Petr Bendl, 1. místopředseda Asociace krajů a hejtman Středočeského kraje.
Hostem zasedání Rady AKČR byl nový generální ředitel a.s. Českých drah Petr Žaluda. Hejtmanům představil koncepci transformace Českých drah ve spolupráci s kraji. Společně se ujistili o potřebě úzké spolupráce mezi Českými drahami a kraji. "Naším zájmem je, abychom se dostali do co nejpřesnějších čísel ztrátovosti a abychom byli schopni lidem přesně říci, do jaké míry je daná trať využívaná, ať už z hlediska základní dopravní obslužnosti či cestovního ruchu," řekl Evžen Tošenovský. "S generálním ředitelem jsme se shodli na myšlence, že by například na každém vlaku mohla být uvedena tabulka s přesným vyčíslením toho, kolika prostředky byl daný spoj dotován z rozpočtu kraje," dodal hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil.
Rada AKČR schválila společné prohlášení Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí ČR k novele zákona o odpadech, která se negativně dotýká obcí a krajů. "Nejde o krok správným směrem i ve vztahu k čerpání prostředků z EU, protože není možné jejich využití na výstavbu spaloven komunálního odpadu," prohlásil Evžen Tošenovský.
Na programu jednání Rady AKČR byla i problematika systému sociálních služeb. Hejtmani mají zájem o co nejjednodušší systém financování sociálních služeb a nebránili by se ani větší roli krajů v aktivní politice zaměstnanosti.
Barbara Odstrčilíková
tisková mluvčí
Zdroj: KÚ MSK