Renata Šarjaková, 9. listopad 2017
Moravskoslezský kraj podpoří studie řešení nakládání s vodami v obcích

Moravskoslezský kraj připravuje nový dotační program „Podpora návrhu řešení nakládání s vodami na území, příp. části území, obce“, jehož cílem je podpora projektů, které mají obcím pomoci nalézt optimální variantu řešení způsobu nakládání se srážkovými a odpadními vodami.

Moravskoslezský kraj chce nově připravovaným dotačním programem podpořit integrované plánování v oblasti vod, tedy jednak pomoci obcím nalézt optimální způsob odkanalizování území obce a čištění splaškových vod, a zefektivnit hospodaření se srážkovými vodami. Předmětem podpory může být řešení nakládání s vodami ve stávajících zástavbách, kde je situace nevyhovující a je nezbytné ji uvést do souladu s platnou legislativou, ale také návrh optimálního nakládání s vodami v tzv. rozvojových lokalitách obcí. Zejména v těchto případech je potřeba řešit tuto problematiku komplexně a již ve fázi přípravy zohlednit místní odtokové poměry a navrhnout odvodnění území v širších územních souvislostech.

„Novým dotačním programem chceme podpořit studie řešení odvádění a likvidace odpadních vod, studie řešící způsoby nakládání se srážkovými vodami a hydrogeologické posouzení lokalit z hlediska možnosti zasakování odpadních nebo srážkových vod“, uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Jarmila Uvírová. Tyto koncepční dokumenty pomohou obcím při tvorbě územně plánovacích dokumentací, případně se mohou stát podkladem pro změnu Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje, který je základním koncepčním dokumentem v oblasti vodohospodářské politiky.

„Připraveným dotačním programem kraj rovněž reaguje na Koncepci na ochranu před následky sucha pro území České republiky“, doplňuje náměstkyně hejtmana. Tato koncepce byla schválena usnesením vlády č. 528 ze dne 24. července 2017 a vytváří strategický rámec pro přijetí účinných legislativních, organizačních, technických a ekonomických opatření k minimalizaci dopadů sucha a nedostatku vody na životy a zdraví obyvatel, hospodářství, životní prostředí a na celkovou kvalitu života v ČR, a doplňuje a rozvádí opatření navržená v Národním akčním plánu adaptace na změnu klimatu schváleným usnesením vlády č. 34 ze dne 16. ledna 2017. Cílem národního plánu je zmírnit dopady změny klimatu přizpůsobením se této změně v co největší míře, zachovat dobré životní podmínky a uchovat a případně vylepšit hospodářský potenciál pro příští generace. V oblasti vodního hospodářství je to zejména podpora optimalizace funkcí vodohospodářské infrastruktury, stabilizace vodního režimu a podpora zadržování vody v krajině.

Zdroj: KÚ MSK


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 229
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář