František Mariánek, 12. květen 2013
Tisková zpráva KÚ MSK

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ NABÍZÍ FINANČNÍ POMOC ZAČÍNAJÍCÍM FIRMÁM I PODNIKAJÍCÍM STUDENTŮM

 

Největší těžkosti, které provázejí začátek podnikání, mohou firmy a studenti snadněji překlenout díky pomoci Moravskoslezského kraje. Ten letos vyhlásil několik nových dotačních programů pro „startující“ podnikatele. Finanční „injekci“ mohou dostat také malé a střední firmy z regionu, spolupracující s vysokými školami nebo výzkumnými ústavy, a podniky, vytvářející vědeckovýzkumná pracovní místa.

K získání peněz je především zapotřebí mít zajímavý projekt a také včas o dotaci požádat.

„Většina podnikatelů při vzpomínkách na svoje začátky tvrdí, že největší ‚hlavu‘ měli z toho, z čeho zaplatí nájem a provoz firmy. Nově vyhlášené dotační programy by je měly alespoň částečně těchto starostí zbavit a usnadnit jim start v podnikatelských aktivitách,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Kdo si může na dotaci sáhnout? O finanční podporu Moravskoslezského kraje mohou v rámci programu start ups požádat malé podniky, které sídlí v podnikatelských inkubátorech, vědeckotechnických parcích, podnikatelských a inovačních centrech se sídlem v Moravskoslezském kraji a od vzniku oprávnění k jejich podnikání neuplynuly více než tři roky. „Z dotace mohou během prvního roku podnikání uhradit až padesát procent uznatelných nákladů na nájem a služby, které poskytují podnikatelské inkubátory. V dalším roce to je čtyřicet procent a ve třetím třicet procent uznatelných nákladů,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Martin Sikora s tím, že pro letošní rok kraj vyčlenil na tyto účely půl milionu korun. Žádosti o dotaci přijímá krajský úřad do 30. září.

Padesátitisícovou dotaci Moravskoslezského kraje na strategické a business poradenství, zpracování podnikatelského záměru, na právní, účetní, daňové, expertní a další služby mají možnost získat studenti posledních ročníků vysokých a středních škol nebo absolventi SŠ a VŠ do jednoho roku od ukončení studia. Na tento pilotní projekt je letos alokováno rovněž půl milionu korun, žádosti je nutné podat do 30. září. „Pokud bude o tento projekt zájem, budeme v rozpočtu kraje hledat finanční prostředky, abychom mohli dotaci příští rok navýšit,“ konstatoval náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Martin Sikora.

Pro malé a střední podniky, které spolupracují s vysokými školami nebo výzkumnými ústavy Moravskoslezského kraje, jsou i letos určeny inovační vouchery, které jsou realizovány v rámci programu Podpora podnikání v Moravskoslezském kraji 2013. Tyto dotace na vývoj produktu, testování, měření a další činnosti podporuje Moravskoslezský kraj už od roku 2010. Během tří let poskytl na tyto vouchery 28,5 milionu korun, spolufinancoval 94 projektů. Peníze nejčastěji mířily do automobilového průmyslu, bezpečnosti, energetiky a úspory energií a informačních technologií. Většinou byly podporovány malé podniky, nejčastěji spolupracovaly s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava.

V letošním roce je na tuto aktivitu vyčleněno přes devět milionů korun. Během května se budou projekty hodnotit, přidělení dotací pak schválí krajské zastupitelstvo na své červnové schůzi,“ upřesnil hejtmanův náměstek Martin Sikora.

Další dva miliony korun rozdělí Moravskoslezský kraj mezi inovativní malé a střední podniky na spolufinancování osobních nákladů, na nově vytvořená pracovní místa ve výzkumu a vývoji. Jeden žadatel může získat až 300 tisíc korun. „Tento dotační titul jsme letos vyhlásili poprvé. O tom, který projekt kraj podpoří, rozhodnou 20. června krajští zastupitelé,“ doplnil náměstek hejtmana Martin Sikora.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 013
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář