František Mariánek, 30. duben 2013
Tisková zpráva KÚ MSK

O EKOLOGICKÉ KOTLE JE VELKÝ ZÁJEM, ČTYŘICETIMILIONOVÁ DOTACE JE VYČERPÁNA

ČTYŘICETIMILIONOVÁ DOTACE JE VYČERPÁNA

29. 4. 2013

Příjem žádostí o dotaci v rámci 3. výzvy Společného programu Moravskoslezského kraje a ministerstva životního prostředí na podporu výměny ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové, nízkoemisní automatické kotle na uhlí, biomasu nebo uhlí a biomasu v Moravskoslezském kraji dnes (29. 4. 2013) skončil. Alokovaná částka – 40 milionů korun – již byla vyčerpána. Všechny další žádosti doručené po tomto datu proto budou (v souladu s podmínkami dotačního programu) automaticky vyřazeny.

„Společný program na výměnu kotlů je velmi úspěšný. Alokovaná částka, která pro tuto výzvu činila 40 milionů korun, byla vyčerpána už dva měsíce před termínem jejího ukončení. Vynaložení finančních prostředků správným směrem dokazuje nebývale velký zájem občanů o ekologické topení. V současné době probíhají jednání mezi Moravskoslezským krajem a ministerstvem životního prostředí o podmínkách vyhlášení další, 4. výzvy, která by měla navázat na výzvy právě ukončené“, řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík s tím, že žádost o dotaci na výměnu kotlů ve výši 40 tisíc korun podalo v rámci třetí výzvy 1000 domácností.

Občané, kteří o dotaci požádali, dostanou do tří měsíců od podání žádosti vyrozumění, zda jim finance na nový kotel budou poskytnuty, či nikoliv. Úspěšní žadatelé pak mají devět měsíců na to, aby zlikvidovali starý kotel, koupili a instalovali nový a předložili kompletní doklady ke kontrole. Finance žadatelé obdrží na svůj účet do třiceti dnů po podpisu smlouvy o poskytnutí dotace.

O dotaci na ekologický kotel v rámci třetí výzvy požádal i pan Jaroslav Ondrušek z Klimkovic. „Starám se o invalidní manželku, která je imobilní a není schopná se starat o topení. Když potřebuji odjet, je to problém, vždycky musím zařídit, aby někdo v domě udržoval potřebnou teplotu, prostě aby přiložil. Moderní kotel proto nutně potřebujeme. Z finančních důvodů si ho ale nemůžeme dovolit. Díky dotaci budeme topit ekologicky a velmi nám usnadní život,“ říká pan Ondrušek.

Příjem žádostí ve 3. společné výzvě odstartoval 1. listopadu loňského roku, žádosti o dotaci bylo možné podávat do 28. června. Moravskoslezský kraj pro tuto výzvu uvolnil ze svého rozpočtu 20 milionů korun, stejnou částku poskytlo ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí České republiky.

Podíl malých zdrojů na celkové bilanci prachu v kraji roste. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až 100 kilogramů ročně, uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Tvrdí, že investice do lokálních topenišť jsou ekonomicky výhodné, neboť každá vynaložená koruna je pětkrát efektivnější než u průmyslové investice a na zlepšení kvality ovzduší se projeví okamžitě.

V rámci 1. Společné výzvy, která odstartovala 1. února loňského roku podalo hned první den žádost o dotaci na nový kotel 562 zájemců, z nichž bylo podpořeno 333 žádostí. Tato výzva byla pokryta částkou 20 milionů korun, přičemž dotace na jeden kotel činila 60 tisíc korun. V současné době probíhá realizace výměny kotlů. K dnešnímu dni proplatil Moravskoslezský kraj a Státní fond životního prostředí 240 kotlů.

V rámci 2. Společné výzvy, která byla vyhlášena 16. června a ukončena 31. října loňského roku, přijal krajský úřad zhruba 950 žádostí o dotaci, z nichž 83 bylo vyřazeno kvůli nesplněným podmínkám. Druhou výzvu podpořil kraj spolu s MŽP finanční částkou 40 milionů korun, přičemž dotace na jeden kotel činila 40 tisíc korun. V současné době probíhá administrace žádostí spolu s realizací projektu. V rámci 2. Společné výzvy Moravskoslezský kraj proplatil do této chvíle zájemcům 86 kotlů.

Zpracoval/a: Bc. Petra Špornová, tisková mluvčí
Odbor kancelář hejtmana kraje


Hodnocení => průměr 106
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář