František Mariánek, 15. srpen 2012
Tisková zpráva KÚ MSK
MORAVSKOSLEZSKÉMU KRAJI SE VYPLATIL NÁKUP ENERGIE NA KOMODITNÍ BURZE

 

Středa, 15. srpna 2012

 

 

 

 

Moravskoslezský kraj, stejně jako v posledních dvou letech, nakoupil elektřinu a zemní plyn na kladenské komoditní burze, která v současné době plní roli centrálního tržního místa pro nákup energií veřejnou správou. Znovu k tomu využil i principu centralizace ročních spotřeb svého úřadu a více než 200 zřizovaných organizací. Pro pořízení energií pak využil doby, kdy se zejména ceny elektřiny pohybují na ročních minimech. Díky souběhu metody sdruženého nákupu, místa a vhodného načasování se kraji podařilo dosáhnout úspory proti letošním cenám přes 6 milionů korun (bez DPH).

 

Nákup elektřiny a plynu proběhl v polovině července v elektronickém burzovním systému, kde jsou přítomni všichni relevantní dodavatelé energií. Kraj zde poptával dodávky 52 gigawatthodin (GWh) elektřiny na rok 2013 pro 590 odběrných míst a 106 GWh zemního plynu na příští rok pro 435 odběrných míst. Mezi sdruženými organizacemi byly přítomny mimo jiné gymnázia, střední odborné školy, základní umělecké školy, dětské domovy, nemocnice v Třinci, Havířově, Karviné, Frýdku-Místku, Opavě a Bílovci, Záchranná služba Moravskoslezského kraje, muzea v Bruntále, Českém Těšíně, Novém Jičíně, Frýdku-Místku, Moravskoslezská knihovna v Ostravě či územní pracoviště Správy silnic Moravskoslezského kraje.

 

Zejména u elektřiny se kraji podařilo vysoutěžit nejnižší ceny, za které kdy krajský úřad a krajské organizace tuto energii odebíraly. U nízkého napětí bylo dosaženo ceny 1.271 Kč/MWh, což představuje pokles proti letošní ceně o 12 procent. Ve vysokém napětí se pak podařilo cenu snížit dokonce až na 1.248 Kč/MWh a meziroční snížení je zde 10procentní.

 

„Vysoce oceňuji, že se tímto efektivním nákupem energií podařilo ušetřit takové množství veřejných prostředků, ale toto je jen jedna strana mince,“  komentoval 1. náměstek hejtmana Miroslav Novák a dodal: „Druhou stranou je hospodaření s energií a maximální omezování její spotřeby. Samotný krajský úřad se zavedením environmentálního řízení (EMAS) snaží jít i v této oblasti příkladem jak příspěvkovým organizacím, tak i ostatním subjektům ve veřejné správě.“

 

 

 

Poskytl: Mgr. Pavel Olšovský


Hodnocení => průměr 018
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář