František Mariánek, 19. červen 2012
Tisková zpráva KÚ MSK
Stavba Moravskoslezského kraje.

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Úterý, 19. června  2012

 

 

 

BUDOVA SPOLEČNOSTI INTOZA S NÁZVEM OTAZNÍK SKLIDILA ÚSPĚCH V SOUTĚŽI STAVBA MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

V pondělí 18. června 2012 byli hosté Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě svědky vyhlašování výsledků šestého ročníku soutěže STAVBA MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE 2011. Vyhlašovateli soutěže, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana kraje Ing. Jaroslava Palase, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, Obec architektů a Moravskoslezský kraj.

Soutěž STAVBA MSK si za svou existenci získala jistou prestiž, což dokazuje i počet přihlášených staveb. Již v dubnu zasedala jedenáctičlenná porota odborníků a pečlivě zkoumala podklady ke stavbám, hodnotila, porovnávala … Dalším úkolem porotců byly návštěvy na stavbách samotných, kde diskutovali spolu s přihlašovateli, architekty, zhotoviteli i investory. Zde měla porota možnost zhodnotit převážně umístění staveb do okolního prostředí, vhodnost použitých materiálů a celkový dojem z daného objektu. Letošní ročník byl však v mnoha ohledech výjimečný.

„Šestý ročník je ročníkem, na kterém se nejvíce podepsala situace ve stavebnictví. Stalo se, že některé kategorie, jako bytové domy, úplně vypadly. V kategorii dopravních staveb se nám neobjevila celá škála běžných stavebních děl, jako jsou dálnice a rychlostní komunikace. Dá se říci, že nebýt evropských dotací, a velká část přihlášených staveb z těchto peněz financována je, nemáme s čím soutěžit“, zhodnotil letošní ročník předseda odborné poroty Ing. Milan Balabán.

Díky tomuto vývoji jsou v soutěži hojně zastoupeny i projekty revitalizací jak příměstských částí, neudržovaných parků, tak i výstavba cyklostezek a ploch pro volnočasové aktivity občanů. Porota mohla rovněž posuzovat zajímavé rekonstrukce historických budov, což je pro zhotovitele a potažmo investora jiná kategorie výstavby, než postavit objekt nový.

V návaznosti na nynější stavební nároky se vyjádřil předseda Obce architektů Ostrava Ing. arch. Martin Chválek:  „Současná potřeba investorů je vynakládat finanční prostředky úsporně nejen v prvotních nákladech, ale i v provozu. Klade se velký důraz na energetickou spotřebu, hospodárnost budov a v neposlední řadě také zdravé prostředí. Toto se netýká pouze bydlení, ale i pracovního prostředí ve smyslu přirozeného osvětlení, větrání apod.“

Tato slova potvrzuje i udělení nejvyššího ocenění celé soutěže - ceny GRAND PRIX, kterou získala Pasivní administrativní budova Otazník společnosti INTOZA, projektantem je Ing. arch. Radim Václavík ze společnosti ATOS-6 a zhotovitelem budovy je společnost STASPO. Otazník získal rovněž i Hlavní cenu v kategorii Stavby občanské vybavenosti-novostavby.

 

„Důsledná snaha o postavení budovy v pasívním energetickém standardu už od prvních skic vyústila v lapidární a až téměř banální stavební formuli. Ukazuje nicméně, že architektura pasívních domů dobře demonstruje odklon od bujarých tvarů a hmot exhibicionistických architektonických tvůrců směrem ke střídmosti, a přitakává tak zásadní tendenci současnosti – přechodu od blahobytem plýtvající konzumní společnosti směrem k udržitelnému rozvoji. Je potěšující skutečností, že první pasívní administrativní budova v ČR byla postavena právě v Moravskoslezském kraji, v Ostravě,“ odůvodnil udělení ceny GRAND PRIX člen poroty Ing. arch. Igor Saktor.

 

Při konečném hodnocení byla udělena rovněž CENA ODBORNÉ POROTY, kterou získaly dvě stavby a to Golf Club Lipiny za ekologii a Rekonstrukce chodníku v parku Lučina v Havířově za revitalizaci příměstského prostoru pro volnočasové aktivity.

 

Dalším prestižním oceněním, CENOU HEJTMANA MSK, byl ohodnocen rozsáhlý projekt Revitalizace povodí Olše, který se rozkládá na území Slezského Těšínska a do této stavby je zahrnuto 8 obcí.

 

Speciální CENA LAICKÉ VEŘEJNOSTI byla udělena Rekonstrukci historické výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě. Držitel tohoto ocenění vzešel z internetového hlasování, kde obdržel nejvíce hlasů.

 

Hlavní cenou v kategorii Stavby občanské vybavenosti-rekonstrukce se může pochlubit společnost VOKD se stavbou Dominikánského kláštera-Domu umění v Opavě za zdařilé skloubení tak náročných a často protikladných úkolů jako je nalezení a řemeslně zdatné obnovení charakteristické podstaty historické stavby a dotvoření této historické osnovy ryze současnými architektonicko-stavebními postupy.

Letos vyhlašovatelé připravili také oceňování výrazných osobností, které se podílely na rozvoji Moravskoslezského kraje a oceněním OSOBNOST STAVEBNICTVÍ pro rok 2011 se může pyšnit Ing. arch. Josef Havlíček, který je podepsán pod takovými stavbami, jako je např. Janáčkova konzervatoř na ul. Českobratrská v Ostravě či rekonstrukce a přístavba Divadla Antonína Dvořáka.

 

 

 

Zpracovala: Bc. Šárka Vlčková, tisková mluvčí

                   Odbor kancelář hejtmana kraje


Hodnocení => průměr 033
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář