František Mariánek, 12. duben 2011
TISKOVÁ ZPRÁVA KÚ MSK

Zastupitelstvo kraje bude na svém zasedání dne 28. 4. 2011 rozhodovat o sloučení 7 nemocnic do jedné příspěvkové organizace. Tato informace  rozpoutala diskuzi občanů i místních samospráv. Z prvotních reakcí, které kraj obdržel jsou patrné obavy pravděpodobně vyplývající z nedostatku informací.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Úterý, 12. duben  2011

 

 

sloučení krajských nemocnic je ve prospěch pacientů

 

 

V současné době vnímáme některé nesouhlasné tendence se slučováním nemocnic. Tyto přicházejí z Opavska, ale petiční akce proběhla i na Vítkovsku. Ústředním motivem obav je snížení kvality lékařské péče, pokles objemu investic do majetku krajských nemocnic a jejich následného chátrání nebo také závislost na konkrétních dodavatelích léků a materiálu.

Podstatou sloučení 7 nemocnic -  příspěvkových organizací do jedné je vytvoření silného stabilního a konkurenceschopného celku, který bude poskytovat zdravotní péči jak v základních tak i ve specializovaných oborech. Prioritou je zachování odborností v portfoliu služeb dané nemocnice, a to buď ambulantní nebo jinou formou, tzn. občanům zůstane zachováno spektrum služeb, které dosud jednotlivé nemocnice zajišťují.

Obdobným záměrem se již zabývalo Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje závěrem roku 2006, kdy tehdy vládnoucí koalice schválila svým usnesením č. 15/1333/1 návrh na realizaci změny organizačního uspořádání krajských nemocnic, jehož předmětem bylo právě sloučení nemocnic do jedné příspěvkové organizace k datu 1. 7. 2007.

Největší  hrozby jsou shledávány ve snižování kvality lékařské péče. Tyto hrozby jsou neopodstatněné, neboť kvalifikované týmy lékařů budou v nemocnicích zachovány, ba naopak koncentrace lékařské péče ve vybraných odbornostech povede ke zvýšení kvality poskytované péče a zkrácení čekacích lhůt. Vysoce kvalitní péče je velmi úzce spjata s potřebou nejmodernějšího přístrojového vybavení v prostorách odpovídajících potřebám medicíny 21. století. Právě tímto směrem budou zacíleny nemalé investiční prostředky a dojde v maximálně možné míře k využití stávající přístrojové techniky a lidských  zdrojů.

Tvrzení, že dochází k návratu ke KÚNZ, který bude  jen těžko řiditelným „kolosem“, vyvrací existence dobře fungující organizace  hospodařící s obdobným finančním objem jako je např.  Fakultní nemocnice Ostrava.

Dále například centralizací nákupů v rámci sloučené organizace dojde ke zvýšení transparentnosti celého nákupního procesu při snížení cen nakupovaných komodit. Vytvořením silného ekonomického subjektu zároveň dojde právě ke snížení závislosti některých nemocnic na konkrétních dodavatelích zejména léků a speciálního zdravotnického materiálu.

Výsledkem celého optimalizačního procesu bude vytvoření ekonomicky stabilního systému poskytování zdravotní péče v Moravskoslezském kraji, zajišťujícího kvalitní zdravotnickou péči s primární orientací na občana a jeho individuální potřeby.

 

Zpracovala: Bc. Šárka Vlčková, tisková mluvčí

                   Odbor kancelář hejtmana kraje


Hodnocení => průměr 020
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář