František Mariánek, 14. únor 2011
TISKOVÁ ZPRÁVA KÚ MSK
Jednání expertního týmu KÚ MSK

TISKOVÁ ZPRÁVA

Pátek, 11. února  2011

 

 

 

 

první jednání krajského expertního týmu v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme“

 

Dnes 11. února 2011 proběhlo první jednání krajského expertního týmu, který byl sestaven za účelem řešení situace v poskytování zdravotní péče, případě hromadného odchodu lékařů z krajských a městské nemocnice od 1. 3. 2011. Na dnešním úvodním jednání hejtman kraje Jaroslav Palas přítomné seznámil s dosavadním průběhem jednání s řediteli nemocnic, se  zástupci Lékařského odborového klubu a také se zástupci pojišťoven.

 

„V případě, že  nedojde k zásadnímu zvratu v počtu výpovědí v základních oborech bude obtížné zabezpečit téměř ve všech krajských zdravotnických zařízeních včetně městské nemocnice v potřebném rozsahu akutní lůžkovou péči, a to zejména v oborech anesteziologie-resuscitace, chirurgie, interna, pediatrie a gynekologie a porodnictví,“ řekl v úvodu hejtman Jaroslav Palas a dodal: „Přesto je nutné se připravit na zabezpečení poskytnutí omezeného rozsahu zdravotní péče a s předstihem  tuto situaci koordinovat. To je hlavním úkolem Expertního týmu, který jsem nechal svolat. I když se začínáme připravovat na možné velké problémy, stále pevně věřím, že dojde k rozumné dohodě mezi Vládou ČR a Lékařským odborovým klubem.

 

Expertní tým je složen se zástupců krajských nemocnic, městské nemocnice, Fakultní nemocnice v Ostravě, Vítkovické nemocnice a zástupce skupiny nemocnic AGEL. Dalšími členy týmu jsou zástupci jednotlivých zdravotních pojišťoven a také zástupce krajské policie.

 

Hlavním úkolem týmu je provedení analýzy rozsahu zajištění zdravotní péče od 1. 3. 2011 dostupnými kapacitami akutní lůžkové péče a návrh harmonogramu dalšího postupu. Dále pravidelné monitorování situace a okamžité předávání informací hejtmanovi kraje, který v případě nutnosti vyzve Vládu ČR k řešení situace na území Moravskoslezského kraje, jejíž řešení by překračovalo možnosti kraje a samozřejmě koordinace a spolupráce všech lůžkových zařízení poskytujících lůžkovou péči na území kraje počínaje 14. 2. 2011 v souvislosti s přípravou na zabezpečení zdravotní péče od 1 .3. 2011.

 

Na dnešním jednání hejtman vznesl také další požadavky na zdravotní pojišťovny, aby zaslaly krajskému úřadu a lůžkovým zařízením seznamy ambulantních specialistů dle oborů. Do těchto ambulancí budou směřování pacienti zejména k zajištění kontrolních vyšetření, popř. dalších vyšetření (v případě, že nebude z důvodu personálních kapacit je možné zabezpečit v nemocnicích), které je možné zajistit ambulantně. Vyzval ostatní lůžková zařízení poskytující akutní péči k aktualizaci nabídky svých kapacit a vyjádření se k možnosti nabídnout lékaře k výpomoci v zajištění akutní péče v tzv. územních nemocnicích.

 

V tomto týdnu probíhala další jednání se zástupci tzv. „územních nemocnic“, na kterých byl společně vytvořen harmonogram útlumu ve zdravotnických zařízeních kraje z důvodu absence lékařů. Útlum plánované operativy by měl začít od 20. února a ve stejném datu budou postupně zahájeny koordinované překlady pacientů do jiných zdravotnických zařízení. Propouštění pacientů do domácí péče, u kterých to zdravotní stav dovolí, a příprava krizového scénáře, tj. omezení kapacity oddělení bez akutních příjmů s následným odsouváním pacientů z uzavíraných lůžkových oddělení, začne od 23. února 2011.

 

Informovanost občanů bude zajištěna prostřednictvím aktuálních  informací na webových stránkách krajského úřadu, jednotlivých nemocnic a pojišťoven. Budou zřízeny informační linky a veškeré aktuální informace budou prezentovány prostřednictvím médií.

 

V pondělí 14. 2. 2011 je plánováno další jednání hejtmana Moravskoslezského kraje se zástupci  Krajské odborového klubu lékařů.

 

Další jednání Expertního týmu se uskuteční 16. února  2011 v 16:30 hod na KÚ MSK.

 

 

 

 

 

 

Zpracovala: Bc. Šárka Vlčková, tisková mluvčí

                   Odbor kancelář hejtmana kraje


Hodnocení => průměr 082
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář