František Mariánek, 7. únor 2011
TISKOVÁ ZPRÁVA KÚ MSK

 

nový ministr životního prostředí přijel na pracovní schůzku do msk

 

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Pondělí, 7. února  2011

 

 

 

nový ministr životního prostředí přijel na pracovní schůzku do msk

 

Dnes 7. února 2011 v dopoledních hodinách přijel na Krajský úřad Moravskoslezského kraje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, kterého přivítal hejtman kraje Jaroslav Palas a 1. náměstek hejtmana Miroslav Novák. Hlavními tématy, probíranými na krajském úřadu  byly ochrana ovzduší a odpadové hospodářství v MSK.

 

Moravskoslezský kraj se dlouhodobě potýká s problémem neuspokojivého životního prostředí v kraji. Hejtman Jaroslav Palas společně s 1. náměstkem pro dopravu a životní prostředí Miroslavem Novákem požádali nového ministra životního prostředí o osobní podporu a dohled nad řešením  jednotlivých kroků postupné nápravy jednak v oblasti zlepšení ovzduší v regionu a jednak v klíčových otázkách v oblasti odpadového hospodářství kraje.

 

„Informovali jsme pana ministra životního prostředí o problémech, které nás trápí v oblasti ochrany ovzduší a také v oblasti odpadového hospodářství. Na dnešním pracovním jednání jsme také pana ministra požádali o osobní podporu v prosazování kroků, které potřebuje Moravskoslezský kraj v co nejkratší době realizovat,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.

 

Problém s kvalitou ovzduší v Moravskoslezském kraji je většinou  v zimním období, které se vyznačuje častými inverzemi a následným vznikem smogové situace z pohledu prašných částic. Vedení kraje požádalo ministra o podporu a spolupráci při prosazení těchto kroků:

 

·         Urychlení přijetí nového zákona o ochraně ovzduší, který bude obsahovat  zpřísnění podmínek pro provoz všech stacionárních zdrojů, které znečišťují ovzduší na základě překročení imisních limitů, řešení problematiky lokálních topenišť, realokace poplatků odváděných do Státního fondu životního prostředí České republiky (SFŽP) za znečišťování ovzduší zpět do Moravskoslezského kraje.

·         Osobní zainteresování a řešení problematiky přeshraničního česko-polského znečištění je nutné nastavit stejné podmínky pro velké průmyslové a energetické zdroje na obou stranách hranice. 

·         Prosazení v evropské komisi možnosti podpory čerpání finančních prostředků z operačního programu životní prostředí (OPŽP) podnikatelským subjektům v kraji na realizaci „ekologických“ investic vedoucích ke snížení emisí prachu a benzoapyrenu dle zvýhodněných podmínek pro veřejnou podporu v oblasti životního prostředí jako významnou stimulaci těchto opatření.

·         Poskytnutí finančních prostředků MSK na masivní komunikační kampaň ve vztahu k lokálním topeništím.  

·         Podpora ekologického vytápění domácností.

·         Nezpoplatnění D 1 v úseku Klimkovice - státní hranice z důvodu vyvedení maximálního množství dopravy z města Ostravy a přilehlých měst s ohledem na kritickou imisní situaci v Moravskoslezském kraji.

·         Vytvoření dotačního titulu např. v rámci OPŽP na příspěvek postiženým městům (v oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší) na intenzifikaci čištění komunikací od prachu.

 

 

Druhým neméně závažným tématem byl problém odpadového hospodářství a otázka jak vyřešit  neuspokojivou situaci v oblasti nakládání s komunálními odpady.

 

V roce 2005 byla za účelem řešení stavu  zahájena příprava projektu vybudování Krajského integrovaného centra pro využívání komunálních odpadů. Na projektu participují Moravskoslezský  kraj,  5 statutárních měst  Ostrava, Opava, Karviná, Havířov, Frýdek-Místek a obec Horní Suchá jako akcionáři  komunální společnosti KIC Odpady, a.s.

 

Záměrem je vybudovat zařízení pro energetické využití zbylých směsných komunálních odpadů dle nejlepších dostupných technik v Karviné (areál bývalého dolu  Barbora) o kapacitě cca 192 000 t/rok s celoroční dodávkou energií do odběratelských sítí. 

 

„Realizací projektu se splní požadavky nejen krajského  Plánu odpadového hospodářství, ale i požadavky evropských směrnic, a to především omezením skládkování komunálních odpadů  a zvýšením jejich využívání a recyklace,“ informoval 1. náměstek hejtmana Miroslav Novák.

 

Ministerstvo životního prostředí již vydalo souhlasné stanovisko k posouzení vlivů tohoto záměru na životní prostředí. Předpokládané finanční nároky na tento záměr jsou 5 mld. Kč, přičemž 50 % této částky by mělo být kryto úvěrem z Evropské investiční banky, 40 % dotace z prostředků Operačního programu Životní prostředí a zbylých 10 % úvěrem u bankovního ústavu, případně půjčkou ze SFŽP.

 

S ohledem na pozitivní vliv připravovaného projektu na životní prostředí a vysoký stupeň jeho rozpracovanosti, kdy již byla podána společností KIC Odpady, a.s.  žádost o získání nevratné investiční dotace z OPŽP a byl zahájen proces získání úvěru u EIB. Vedení kraje požádalo pana ministra o pokračování podpory při realizaci  projektu a to formou osobní podpory a dohledu při posuzovacím procesu podané žádosti o dotaci z  OPŽP,  osobní podpory a dohledu na úspěšném ukončení procesu notifikace podpory spaloven podle „Pravidel pro Životní prostředí“ a také osobní podpory a dohledu na procesu urychlené přípravy nového zákona o odpadech a věcného záměru s prioritním zaměřením na ekonomické nástroje odpadového hospodářství a s cílem odklonění od skládkování a posílení energetického využívání.

 

 

 

 

Zpracovala: Bc. Šárka Vlčková, tisková mluvčí

                   Odbor kancelář hejtmana kraje


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 007
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář