František Mariánek, 24. leden 2011
Dopis hejtmana MSK předsedovi vlády

Otevřený dopis se žádostí o urychlené řešení situace  v Moravskoslezském kraji v souvislosti s výzvou Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů „Děkujeme, odcházíme“

 

 

Vážený pane předsedo vlády,

opětovně se na Vás obracím ve věci současné situace ve zdravotnictví v Moravskoslezském kraji a avízované výpovědi lékařů ve zdravotnických zařízeních našeho kraje v souvislosti s výzvou „Děkujeme, odcházíme“.

K 1. 1. 2011 evidovala zdravotnická zařízení v kraji v souhrnném počtu celkem 580 výpovědí lékařů, z toho 482 je evidováno ve zdravotnických zařízeních zřizovaných nebo založených Moravskoslezským krajem, zbývajících 98 lékařů v Městské nemocnici Ostrava, p.o. Přehled za obory v rámci všech krajských nemocnic ukázal, že zdravotní péči v některých oborech nemocnic nebude možné po 1. 3. 2011 ve většině nemocnic zabezpečit.

Ředitelé nemocnic uvedli, že i přes jednání, která byla doposud vedena se zástupci Lékařského odborového klubu i s ostatními zaměstnanci, se zatím nepodařilo situaci významně zvrátit.

Již v útlumovém režimu a nejpozději od 1. 3. 2011 nebude ani Územní středisko záchranné služby Moravskoslezského kraje, p.o., schopno pokrýt 100 % přednemocniční neodkladné péče vzhledem k nastavenému systému výjezdových stanovišť a posádek a s ohledem na skutečnost, kdy bude nutno s pacientem strávit mnohonásobně více času ve snaze dovézt jej do zdravotnického zařízení, které bude schopno jej převzít do péče.

Považuji za nutné Vám sdělit, že je nezbytné učinit všechny legitimní kroky k zachování dosavadní dostupnosti zdravotní péče v Moravskoslezském kraji, neboť v konečném důsledku by mohlo dojít k negativnímu zásahu do struktury zdravotnictví v kraji. Tyto změny by vedly k tomu, že nebude zachována dostupnost přednemocniční i nemocniční neodkladné a akutní péče, což bude mít zásadní dopad na pacienty a na veškerý personál  všech nemocnic v kraji.

V případě, že nedojde ke změně situace a lékaři, kteří zatím nepodali výpověď, budou k dispozici pro zajištění zdravotní péče, bude nutné v našem kraji přistoupit k zabezpečení výrazně omezené struktury zdravotní péče.

Zvláštní pozornost je nutné věnovat zabezpečení oborů anesteziologie-resuscitace, gynekologie‑porodnictví, neonatologie, pediatrie a chirurgie, částečně i vnitřního lékařství. Zástupci ostatních nemocnic deklarovali neschopnost bez krajských nemocnic tuto péči zabezpečit.

V případě, že stav zůstane nezměněn, co se týká počtu podaných výpovědí, a stav personálního zabezpečení nemocnic se nezmění, bude docházet k útlumu v poskytování zdravotní péče již od poloviny února. Jak již bylo řečeno, ostatní zdravotnická zařízení včetně Fakultní nemocnice Ostrava nejsou schopna výpadky v poskytování lékařské péče plně pokrýt.

V případě, že z jakéhokoliv důvodu dojde k dalšímu poklesu v personálním zabezpečení krajských nemocnic lékaři, zejména v základních oborech, pak bez zabezpečení jiných lékařů, popř. bez spolupráce s jinými kraji, nebude možné zajistit akutní lůžkovou péči ani v omezeném rozsahu.

Dne 18. 1. 2011 proběhlo mimořádné jednání Bezpečnostní rady kraje, na kterém jsem členy rady informoval o aktuální situaci v krajských nemocnicích a Městské nemocnici Ostrava, p.o., která je velmi závažná a je nutné ji řešit nejen na úrovni kraje, ale hlavně na úrovni celorepublikové.

Proto Vás chci požádat o urychlené řešení situace a zahájení konstruktivních jednání s lékaři.

S pozdravem

 

 

 

Ing. Jaroslav Palas

hejtman kraje

 

 

Na vědomí:

Ø       Ministerstvo zdravotnictví ČR, Palackého nám. 4, 128 01 Praha 2

Ø       Bezpečnostní rada státu - Odbor obrany, bezpečnosti a sekretariát Bezpečnostní rady státu, Úřad vlády ČR, nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1

 

 

 

 


Hodnocení => průměr 017
Autor Nadpis Datum
Cherilynn    HItioAAJIG 23:02 31. říjen 2011
Rena    yTaPiyJqZjI 01:31 1. listopad 2011
Elric    pAFOzgRGupDDM 02:07 1. listopad 2011