František Mariánek, 27. říjen 2010
Tisková zpráva KÚ MSK

Pod záštitou 1. náměstka hejtmana pro oblast životního prostředí Miroslava Nováka uspořádal Moravskoslezský kraj již třetí ročník soutěže "Podnikatel roku 2010 z hlediska jeho vztahu k životnímu prostředí v Moravskoslezském kraji", jehož slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo dne 27. 10. 2010 v 11:00 hod. v Hotelu Park Inn v Ostravě.

„Soutěž, jejíž třetí ročník právě proběhl, byla tradičně rozdělena do 2 kategorií. Kategorie A byla otevřena pro podnikatelské subjekty s počtem zaměstnanců do 50 osoba kategorie B pro podnikatelské subjekty s počtem zaměstnanců nad 50 osob“, říká 1. náměstek hejtmana Miroslav Novák. „Celkově se do této soutěže přihlásilo 24 podniků z celého Moravskoslezského kraje, a to rovnoměrně po 12 subjektech v obou kategoriích. Vítěz v kategorii A (do 50 zaměstnanců) obdrží dle podmínek soutěže jednak peněžitý dar ve výši 50 tis. Kč a jednak možnost používat na svých propagačních a prezentačních materiálech titul „Podnikatel roku 2010 z hlediska jeho vztahu k životnímu prostředí v Moravskoslezském kraji“. Vítěz kategorie B (nad 50 zaměstnanců) obdrží čestný diplom a rovněž možnost používat na svých propagačních a prezentačních materiálech výše zmíněný titul,“ upřesnil Miroslav Novák.

Cílem této soutěže bylo zvýšení motivace podnikatelských subjektů v Moravskoslezském kraji o péči a šetrný vztah k životnímu prostředí, aplikování prvků environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, otevřenosti k veřejnosti a partnerské spolupráce.

Vítězem soutěže v kategorii A se stala společnost DVOŘÁK LESY, SADY, ZAHRADY s. r. o. se sídlem v Ostravě–Petřkovicích, která se zabývá zajištěním pěstování lesa, těžbou dřeva, terénními úpravami zahrad, hřbitovů, sadů a údržbou zeleně a která první místo získala za uplatňování principů environmetálního řízení a chování podniku zejména v oblasti úspor energií – zateplení budov, instalace tepelných čerpadel. Oceněna byla také její snaha zapojovat se do projektů zaměřených na životního prostředí, zejména v oblasti výsadby nových dřevin, podporuje akce typu Den lesa, Festival dřeva, Den ve starostově lese, realizuje přednáškovou činnost na téma lesy na základních školách.

Na druhém místě se umístila společnost Tele data system spol. s r.o., třetí místo obsadil OCHI – Inženýring, spol. s .r.o.

V kategorii B zvítězila společnost ČSAD Havířov, a.s., se sídlem v Havířově, jejíž činností je poskytování komplexních služeb v oblasti autobusové a silniční nákladní dopravy, provozuje také servis vozidel. Ocenění získala především za snahu o maximální ekologizaci svého provozu zejména v autobusové dopravě, a to využíváním alternativního pohonu CNG v městské hromadné dopravě v Havířově, kde více jak polovina autobusů jezdí na zemní plyn. Uznání jí patří i za pozitivní přístup ke zvyšování povědomí veřejnosti o ochraně životního prostředí a otevřený postoj k veřejnosti např. prostřednictvím realizace kampaně pro cestující – Jezděte ekologicky, výtvarné soutěže pro děti – Ekologická autobusová doprava v našem městě.

Druhé místo v této kategorii obsadila společnost OZO Ostrava, s.r.o a třetí skončily Technické služby Karviná, a.s.

"Jsem rád, že se i veřejnost dozví o firmách v kraji, které nechtějí jen brát, ale také dávají. V tomto případě fungují ekologicky a to je přínosem nám všem. Doufám, že takových podniků bude v našem kraji přibývat ", dodal závěrem Novák.

Zpracoval/a: Šárka Vlčková, tisková mluvčí