František Mariánek, 25. červen 2010
Tisková zpráva KÚ MSK
Protipovodňová ochrana obyvatel v MSK

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Středa, 23. června  2010

 

 

 

 

informace k protipovodňové ochraně obyvatel v  msk


Moravskoslezský kraj v protipovodňové ochrany obyvatel zaměřil svou podporu na projektovou přípravu povodňových opatření, kde v uplynulých 6 letech přispěl na zpracování projektových dokumentací částkou ve výši 13,8 mil. Kč.

 

K oblasti povodňové ochrany Moravskoslezský kraj přistupuje systematicky a v úzké spolupráci se správcem povodí, státním podnikem Povodí Odry, Českým hydrometeorologickým ústavem, pobočkou Ostrava a Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje. Již v červnu 2003 byl zastupitelstvem kraje odsouhlasen dokument zabývající se koncepcí povodňové ochrany v kraji. Jednotlivá opatření na ochranu před povodněmi jsou zahrnuta do Plánu oblasti povodí Odry schváleného zastupitelstvem kraje v říjnu loňského roku. K realizaci do roku 2015 je v Moravskoslezském kraji připravováno 53 konkrétních opatření na zvýšení povodňové ochrany s předpokládanými náklady ve výši téměř 3,5 mld. Kč. Jedná se o 42 opatření ke zvýšení průtočné kapacity vodních toků, 5 opatření na zvýšení bezpečnosti stávajících vodních nádrží a v 6 lokalitách je navrhována výstavba suchých nádrží (poldrů). Vedle těchto opatření je připravována největší investice v kraji, kterou je soubor staveb a úprav v povodí Horní Opavy včetně vodní nádrže Nové Heřminovy.

 

Dochází také ke zkvalitňování varovného systému obyvatelstva. Systém je v kompetenci územních samospráv a je zabezpečován prostřednictvím operačních středisek hasičského záchranného sboru.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje má k dispozici nový technický systém, který umožňuje automatické odesílání hlasových zpráv.

 

Po doladění některých technických detailů bude v návaznosti na zahájení ostrého provozu na Integrovaném bezpečnostním centru Moravskoslezského kraje systém využíván i pro předání hlasové zprávy všem 299 starostům obcí v MSK (zejména výstražných informací ČHMÚ) a následně i pro svolávání krizových štábů obcí s rozšířenou působností. Nasazením nového systému v této oblasti budou starostové o hrozících nebezpečích informováni kvalitněji a především ještě rychleji.

 

V oblasti zlepšení varování a vyrozumívání občanů je v kraji připravováno několik projektů. Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje připravuje projekt „Modernizace Jednotného systému varování a vyrozumění na území Moravskoslezského kraje ohroženém povodněmi“. Na základě provedené analýzy povodňového rizika a stávajícího pokrytí systémem varování a vyrozumění bude v rámci projektu řešena modernizace Jednotného systému varování a vyrozumění na území okresů Frýdek-Místek, Karviná a Nový Jičín. Nově pořízené elektronické sirény splňují kriteria moderního, spolehlivého a efektivního koncového prvku varování, který umožní aktivní přenos varovného signálu a tísňových verbálních informací obyvatelstvu o ohrožení v reálném čase. Modernizace a rozšíření varovných a vyrozumívacích systémů je připravována i na lokální úrovni městy Fulnek, Odry, Nový Jičín a Rýmařov a obcí Kunín. K zajištění financování těchto záměrů byly na podzim loňského roku podány žádosti o dotace z Operačního programu Životní prostředí.

 

 

Poznámka:

Nový technický systém:

Software na operačních střediscích hasičů vygeneruje text zprávy (např. co se stalo, adresu události apod.), poté převede tento text do hlasové zprávy, systém přes telefonní ústřednu předá zprávu mobilním operátorům a ta je pak doručena na konkrétní mobilní telefony. V současné době je tento systém využíván pro vysílání jednotek dobrovolných hasičů k mimořádným událostem.

 

 

 

 

 

 

 

Zpracovala: Bc. Šárka Vlčková, tisková mluvčí

                   Odbor kancelář hejtmana kraje


Hodnocení => průměr 020
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář