Jak včelařům naznačily klimatické podmínky minulého roku, je odpovědnost za zdraví včelstev jen na nich samotných.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Jak včelařům naznačily klimatické podmínky minulého roku, je odpovědnost za zdraví včelstev jen na nich samotných.
Významné kulaté jubileum – sedmdesátiny, o nichž on sám prohlašuje, že nejsou balvanem ani oprátkou, oslaví 10. dubna 2008 docent ing. Oldřich Doležal, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi. Českými i zahraničními chovateli je považován za technologického „guru“, na kterého se vždy mohou obrátit s problémem či otázkou.
Na 14. burzovním shromáždění Obchodní burzy Hradec Králové se obchodovalo s krmnými pokrutinami a masem. Obiloviny a olejniny nebyly obchodovány. Objemy obchodovaných komodit u pokrutin a masa zůstaly proti minulému burzovnímu shromáždění bez změny. Informoval o tom předseda burzovní komory Miroslav Adámek.
Čeští producenti vajec budou muset v příštích letech investovat nejméně dvě miliardy korun, aby splnili podmínky evropské směrnice, která má od roku 2012 zakázat chov slepic v neupravených klecích.
Podávat kuchyňské zbytky z restaurací jatečným zvířatům je podle platných předpisů národních i Evropské unie zakázáno. Takové zbytky jsou odpadem a na jejich likvidaci musejí mít provozovatelé restauračních zařízení smlouvy se speciálními firmami. Způsob likvidace těchto odpadů kontrolují příslušné dozorové orgány. Upozornil na to mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
S ohledem na nákazovou situaci v Evropě a při pohledu na výskyt v loňském roce, kdy byla ptačí chřipka zjištěna v řadě evropských států, lze konstatovat, že virus této nákazy se v životním prostředí stále vyskytuje, varuje mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. V loňském roce byla tato nepříjemná nákaza ptáků zavlečena i do chovů drůbeže v České republice, konkrétně v Pardubickém kraji.
Již druhým rokem probíhá v ČR Národní ozdravovací plán od IBR – infekční bovinní rhinotracheitidy. Byl zahájen 1. 1. 2006, a jeho cílem je zlepšit zdraví skotu a zjednodušit podmínky pro přemísťování zvířat, spermatu, vajíček a embryí a do budoucna si udržet obchodní možnosti zejména se státy, které jsou této nákazy prosté.
Krize v chovu prasat u nás se stále prohlubuje. Přestože na západ od našich hranic ceny vepřového již doznaly oživení, u nás jsou stále nízké. Řada chovatelů od této komodity už ustoupila a podle odhadů bude v budoucnu velká část české spotřeby vepřového kryta dovozy. Ty ale již nebudou za dumpingové ceny, jako tomu bylo dosud. Právě o těchto problémech diskutovali minulý týden u kulatého stolu týdeníku Zemědělec náměstek ministra zemědělství Stanislav Kozák, viceprezident Agrární komory ČR Pavel Novotný, předseda Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jaroslav Hajda, předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud a ředitel Centroodbytu Pavel Krejčík. Jejich názory na současnou situaci v tomto důležitém segmentu živočišné výroby dnes přinášíme návštěvníkům Agrowebu.