Cílem jakékoliv produkce, tedy i jatečných prasat, je zisk. Ten v chovu prasat charakterizuje reprodukční a produkční užitkovost. Protože užitkovost hospodářských zvířat je výsledkem aditivního působení genů, jde vždy o kvantitativní vlastnosti, na jejichž fenotypovém projevu a výši se podílí genotyp a prostředí.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Letos k prvnímu dubnu bylo v českých chovech 2,432 milionu prasat. Je to o 400 tisíc méně než v roce předchozím a o 900 tisíc méně než v době vstupu České republiky do Evropské unie. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle odborníků domácí chov prasat bude dál klesat. Už nyní se na trhu projevuje nedostatek vepřového masa. To povede k jeho zdražení o více než deset procent, varoval v Brně prezident Agrární komory Jan Veleba.
Budoucnost mléčných kvót, které určují produkci mléka v zemích Evropské unie již od roku 1984, je v současnosti jedna z nejžhavějších otázek. Odpověď na ni bychom měli znát už před koncem tohoto roku, tedy po ukončení zdravotní prověrky společné zemědělské politiky Evropské unie.
Infekční rinotracheitida skotu (IBR) patří mezi celosvětově významná onemocnění velkých přežvýkavců, která chovatelům vpřináší velké ztráty. Jsou to již dva roky, co i čeští chovatelé skotu povinně zahájili plošnou eliminaci IBR ze svých stád. Podle informací Státní veterinární správy ČR se za tuto dobu v rámci schváleného národního ozdravovacího programu zvýšil počet úředně prostých a ozdravených hospodářství na bezmála padesát procent, což proti počátečnímu stavu představuje jejich navýšení o 29 procent.
Vláda zvýší částku určenou farmářům na očkování proti katarální horečce o 155 milionů korun. Kabinet na dnešním výjezdovém zasedání schválil žádost ministerstva zemědělství o prostředky na očkování přežvýkavců proti bluetongue. Na uhrazení celkových nákladů souvisejících s očkováním se bude podílet Evropská unie a stát. Informoval o tom mluvčí minsiterstva zemědělství Petr Vorlíček.
S teplým jarem se zvyšuje četnost výskytu vnějších parazitů. Psi a kočky je třeba proti klíšťatům a blechám účinně chránit. Lepší než pročesávání srsti je použití ochranného spreje nebo kapek proti ektoparazitům. Kapky se aplikují v oblasti krku do místa, kam si zvíře nedosáhne jazykem. Toto opatření je účinné až tři měsíce, ochranný prostředek však musí předepsat veterinární lékař. Existují také parazity odpuzující obojky, uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Již potřetí zavítal do České republiky jeden z největších světových odborníků na výživu prasat William H. Close. Jeho Premier Pig Program pokračoval třetí částí zaměřenou na management a výživu prasat ve výkrmu.
Použití krmiva s vyšším podílem stravitelných a fermentovatelných složek lze v mléce zvýšit podíl urátů s antioxidačním účinkem chránícím před oxidací tuků a bílkovin.
Létající hmyz může roznášet bakterie kažení potravin, jako je Salmonella eneteritidis, na nosnice a vejce.
Evropská komise schválila nový právní předpis týkající se posunutí věkové hranice platné pro povinnost odstraňovat páteř při porážce skotu ze 24 na 30 měsíců.