Straky, ani vrány, pěnkavy, či sýkory ptačí chřipku sice nepřenášejí, ale kdyby někde hromadně hynuly, byly by vyšetřeny i ony. Přestože Státní veterinární správa ČR nemá žádný signál o blížícím se nebezpeční ptačí chřipky, sleduje zdravotní stav jak chované drůbeže, tak volně žijících ptáků. Od ledna bylo například vyšetřeno 120 volně žijících ptáků. Lze říci že ve Státních veterinárních ústavech v Praze, Jihlavě a Olomouci vyšetřili 56 labutí, 2 volavky, 4 lysky, 27 divokých kachen, 2 kormorány, 8 husic modrokřídlých, jednoho morčáka velkého, jednoho kosa, 14 hrdliček a 5 holubů. Nicméně s potenciálním rizikem je třeba stále počítat. Například ve Velké Británii byl v uplynulých dnech zaznamenán výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky H7N7.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Rozhovor s Pavlem Sáňkou, předsedou představenstva odbytového družstva Mlecoop
Péče o telata je bezesporu jedna z nejsložitějších činností chovatele mléčného skotu. Kategorie telat do odstavu je ve srovnání s jinými kategoriemi dojeného skotu nejnáchylnější na onemocnění a úhyn. Jinými slovy, telata jsou mnohem citlivější na pochybení v péči než starší kategorie skotu. I přes vytvoření přesných protokolů na péči při krmení, čištění ustájení, odrohování a vakcinaci, které mají snížit variabilitu lidského faktoru, vyžadují telata porozumění ošetřujícího personálu.
Onemocnění bovinní spongiformní encefalopatií neboli nemocí šílených krav v Evropské unii ubývá. Poslední výskyt BSE byl zjištěn v České republice v loňském prosinci u staré krávy, která se narodila v roce 1998. Riziko nakažení alimentární cestou (potravou) téměř neexistuje. Odborné orgány Evropské unie proto uvažují o zvýšení věkové hranice pro vyšetřování na BSE. Dosud se vyšetřuje každý jatečný kus ve věku nad třicet měsíců. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Systém veterinárního dozoru v České republice je účinný a správně nastavený v oblasti kontroly rizika salmonel v chovech nosnic, ale i v průběhu balení, zpracování a distribuce vajec. Jak uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben, konstatovala to mise z z Potravinového a veterinárního úřadu (FVO).
V Německu dál zemědělci vylévají mléko na pole a je to již více než 50% produkce.“Není to zanedbatelné množství. V Německu se denně vyprodukuje na 70 milionů litrů mléka u nás je to přibližně desetina,“ na vysvětlenou uvedl Miroslav Jirovský, předseda Zemědělského svazu. Dodal, že denní ztráty tak v Německu pro producenty mléka jsou na úrovni až 350 milionů korun.
Tyto a další údaje zazněly včera na tiskové konferenci narychlo svolané Agrární komorou ČR. Ta pozvala zástupce českých chovatelských svazů a dvou největších mlékařských odbytových družstev Mlecoop a Mlékařské hospodářské družstvo Jih.
Českým Koněm roku 2007 v olympijské disciplíně skoky byl vyhlášen ryzák Cartouche. Sezóna tohoto hannoverského teplokrevníka se už delší dobu dělí na dvě období zcela rozdílných aktivit. Po vítězném absolvování stodenního testu plemenných hřebců v roce 1998 získal oprávnění k působení v chovu, ale soutěžit rozhodně nepřestal. Naopak. Při současném maximálním vytížení v elitních závodech se stává potenciálním otcem příští generace jen na dva měsíce v roce.
V náhle přišedších vedrech je třeba pomýšlet na to, aby všechna chovaná zvířata měla dostatek napájecí vody. Týká se to jak zvířat hospodářských, tak zvířat domácích, tj. úředním jazykem chovaných v zájmovém chovu. Člověk se o své potřeby dokáže postarat sám, ale zvířata chovaná „v zajetí“ si sama poradit nemohou.
Přehled situace:
-
Farmářská cena mléka v SRN se snížila ze 42 eurocentů na 25 až 35 eurocentů
-
Ceny nafty vzrostlyod r. 1984 5x, ceny píce a hnojiv za minulý rok 2x
-
Požadavek farmářů je cena 43 eurocentů za litr mléka
-
Mléčnou stávku organizuje svaz BDM – jsou blokovány mlékárny a nadojené mléko se vylévá
Akciová společnost Poděbradská blata se sídlem v Koutech na Nymbursku hospodaří na 3075 hektarech. Řepařská oblast dovoluje produkovat kvalitní objemná krmiva s dostatkem energie, což je dobrou devizou pro chov dojného skotu, který tam začíná nabírat na obrátkách. Užitkovost 8700 kilogramů mléka za laktaci je jen začátek.