Pokutu přes 14 milionů korun, kterou jim letos za kartel uložil Úřad na ochranu hospodářské soutěže, odmítají postižené drůbežářské firmy platit. Některé z nich se proto obrátily na brněnský krajský soud se žádostí o přiznání odkladného účinku a zároveň podaly žalobu na příslušné rozhodnutí úřadu. Z porušení zákona o hospodářské soutěži viní obchodní řetězce, které podle nich tlačí na nízké ceny.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Oddělení fyziologie výživy zvířat Agrovýzkumu Rapotín, s. r. o., uspořádalo začátkem června v Pohořelicích konferenci zaměřenou na výživu skotu. Hlavním bodem programu byla prezentace výsledků řešení výzkumného záměru MŠMT s názvem Uplatnění evropského modelu multifunkčního zemědělství v LFA oblastech České republiky. V rámci zmiňovaného projektu přednesli své závěry odborníci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a výzkumní pracovníci pořadatelské instituce.
Za nejrychlejší, nejpružnější a nejschůdnější možnost pomoci chovatelům prasat postižených krizí konce roku 2007 a prvního pololetí 2008 označil ministr zemědělství zejména další vyplácení záloh na dotace chovatelům na částečnou úhradu nákladů spojených s likvidací kadáverů. Pro náš týdeník to uvedl Petr Habáň z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.
Zákonem 182/2008 Sb. se mj. mění veterinární zákon 166/1999 Sb. s účinností od 1. července 2008.
Výrazný propad v chovu prasat postihl země východní Evropy a Velkou Británii, relativně stabilní situace je ve Francii a v Rakousku. Španělsko a Německo udržela stabilitu alespoň ve výkrmu prasat.
Při aktuálních tržních cenách a výrazném nárůstu výrobních nákladů není chov prasat rentabilní v žádné evropské zemi. Ale v závislosti na užitkovosti prasat je konkurenceschopnost jednotlivých zemědělských podniků velmi odlišná.
Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)neporušili dodavatelé mléka nedávným omezením dodávek mlékárnám zákon. ÚOHS, který je původně podezříval z možného kartelu, s nimi nakonec správní řízení nezahájí, řekl předseda úřadu Martin Pecina.
Podle ministerstva spravedlnosti by už zvíře nemělo být považováno za věc. Současné postavení zvířat, která jsou označována jako neživé věci, bylo často kritizováno především ochránci zvířat. Změna je obsažena v návrhu nového občanského zákoníku.
Ze zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) o výskytu salmonel u porážených prasat v pětadvacítce členských států EU za roky 2006 až 2007 vyplývá, že ČR je na tom poměrně dobře.
Základním ukazatelem ekonomické efektivnosti produkce selat je počet narozených a odchovaných selat na prasnici za rok. Vzhledem ke genetickému pokroku se v současnosti za rentabilní považuje plodnost prasnic odpovídající 25 odchovaných selat. O předpokladech, které vedou k dosažení tohoto cíle, hovořil specialista z Výzkumného ústavu živočišné výroby doc. Ing. Josef Čeřovský, DrSc.
Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat se sídlem v Paříži (OIE – Organisation mondiale de la santé animale) na základě posouzení účinnosti veterinárního dozoru a na základě četnosti výskytu nemoci šílených krav, BSE, tedy bovinní spongiformní encefalopatie, přidělil letos 30. května České republice certifikát, na základě kterého byla zařazena mezi země s kontrolovaným rizikem BSE. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.