Renata Šarjaková, 21. prosinec 2005
Vliv kulhání krav na interval od porodu do zabřeznutí (USA)
Podle zprávy National Animal Health Monitoring System z roku 1996 bylo kulhání krav příčinou vyřazení 15 % dojnic poslaných na jatka. Deset procent krav uvedených ve zprávě kulhalo v předešlých 12 měsících.
Nepříznivý ekonomický dopad kulhání spočívá ve snížené produkci mléka, brakaci, poruchách reprodukční užitkovosti a nákladech na léčbu.
Vztah mezi kulháním a intervalem od porodu do zabřeznutí ve stádech dojnic sledovali v USA  a zjistili u kulhavých krav prodloužení tohoto intervalu o 28 dní. V Michiganu vyvinuli bodový systém pro hodnocení kulhavosti a pro předpověď reprodukční užitkovosti dojnic. Zjistili, že doba od porodu do zabřeznutí byla delší u krav s nenormálním chodem než u krav s normálním chodem. V dřívějších sledováních z Floridy se ukázalo, že poranění paznehtu je nejdůležitější příčinou kulhavosti a prodlouženého intervalu od otelení do zabřeznutí.
Až dosud se  sledoval vztah mezi kulháním a prodloužením intervalu od otelení do zabřeznutí, ale nezjišťovalo se jak závažnost kulhání ovlivňuje dobu do zabřeznutí. Byl zjištěn lineární vztah mezi stupněm kulhání  a zpožděním říje po porodu.
Poslední studie z Floridy hodnotila délku intervalu  od otelení do zabřeznutí u krav klasifikovaných  jako nekulhavé, mírně kulhavé nebo kulhavé a dále zjišťovali vztah mezi závažností kulhání a dobou do zabřeznutí u krav klasifikovaných jako kulhavé. Závěry studie uvádějí:
- nekulhavé krávy rychleji zabřezávají než kulhavé krávy
- kulhavé krávy s nižším ohodnocením pohyblivosti  před připuštěním zabřezávají dříve než kulhavé krávy s vysokým bodovým hodnocením pohyblivosti.
                                                                      Zdroj info ÚZPI

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 012
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář