Renata Šarjaková, 10. červen 2008
Ještě k akcím kolem mléka
Rozhovor s Pavlem Sáňkou, předsedou představenstva odbytového družstva Mlecoop

 

 Kolik chovatelů dojnic vaše družstvo zastupuje?
Zastupujeme asi 600 chovatelů dojnic, tj. necelých 25 procent.
Jaký podíl mléka dodáváte do Čech a jaký do Německa?
Rozhodující podíl zůstává v Čechách a do Německa se vozí asi 250 000 litrů mléka denně. Do Německa však mohou vyvážet mléko od nás také mlékárny.
Máte prodej mléka do Německa smluvně ošetřen, a to i po stránce cen? Máme to ošetřeno dlouhodobou smlouvou, ale ceny se řeší dodatkem. Nyní se domlouvají vždycky na určité období. V tuto dobu se bohužel domlouvají měsíčně podle toho, jaká je aktuální situace. Dá se však říci, že cena syrového mléka je pro naše dodavatele někdy průměrná, někdy mírně vyšší, než byla v Německu. To se teď ale změnilo.
Máte možnost ztráty vzniklé nedodáváním mléka do německých mlékáren zemědělcům nějak kompenzovat? Máme dohody. Ti, kteří pochopili výhody družstva, nemají obavy, že by neměli mléko denně odvezeno nebo že by za ně nedostali pravidelně zaplaceno. Jednáme asi s třiceti mlékárnami různých velikostí v České republice a máme informace, obchodní vztahy a takové postavení na trhu, že mléko jsme schopni přesouvat. Příkladem je i nedávná doba, kdy jsme zemědělcům, kteří se mohli vyvázat ze smlouvy s jednou českou mlékárnou, která platila velmi nízké ceny, zařídili prodej mléka do jiných mlékáren.
Agrární komora vyhlásila desetiprocentní omezení dodávek mléka do českých mlékáren. Jak na to reagovali vaši členové-chovatelé a jak mlékárny, s nimiž spolupracujete? Chovatelé reagovali vesměs pozitivně s tím, že je potřeba podpořit zemědělce v Německu a také aby o nás vědělo naše ministerstvo zemědělství. Mlékárny sice považují tento krok za zbytečný, ale berou ho na vědomí.
Platí zemědělci za členství v Mlecoopu nějaký poplatek? Ano, platí dva haléře z jednoho litru mléka, které je zobchodováno družstvem.
Co dalšího pro chovatele dojnic děláte? Zastupujeme je při rozborech mléka, pokud s nimi mají nějaké problémy. Poskytujeme poradenskou činnost a jsme schopni nabízet i jiné komodity. Například svým členům zprostředkováváme nákup nafty, chemikálií potřebných při výrobě mléka nebo i jiných věcí, jako jsou například silážní plachty. Zúčtuje se to protihodnotou za dodané mléko. Kdo nám toto zboží dodává, nám poskytuje lepší marži, protože má jistotu, že dostane do 14 dní zaplaceno. Jsme tedy schopni zastupovat zemědělce na široké bázi.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 084
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář