Renata Šarjaková, 3. červen 2008
Geny Koně roku 2007 cestují vlakem

Českým Koněm roku 2007 v olympijské disciplíně skoky byl vyhlášen ryzák Cartouche. Sezóna tohoto hannoverského teplokrevníka se už delší dobu dělí na dvě období zcela rozdílných aktivit. Po vítězném absolvování stodenního testu plemenných hřebců v roce 1998 získal oprávnění k působení v chovu, ale soutěžit rozhodně nepřestal. Naopak. Při současném maximálním vytížení v elitních závodech se stává potenciálním otcem příští generace jen na dva měsíce v roce.

 

Loňských 25 těžkých startů v Německu, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku a na domácích kolbištích znamenalo pro nejlepšího domácího skokana zkrácení připouštěcí sezóny i tentokrát. Sezóna pro něho oficiálně začala 15. února a plánovaná příprava na další sportovní angažmá ji ukončila právě před 14 dny. Chovatelé se zájmem o “genetické informace” výjimečného koně tedy museli reagovat hodně rychle – naštěstí inseminace čerstvým spermatem lze označit za vyloženě akční záležitost.

Expres z Lučiny

Majitelem Koně roku 2007 je Stáj Mustang z obce Lučina u vodní nádrže Žermanice. Společnost se specializuje na chov hannoverského teplokrevníka a skokové ježdění. V letošní sezóně nabízí genetiku 19 plemenných hřebců a jen u dvou z nich využití v přirozené plemenitbě.

Cartouche a jeho 16 dalších kolegů jsou naopak výhradně producenty inseminačních dávek (ID) čerstvého spermatu a jejich genetické informace cestují za partnerkami v přepravním kontejneru – a téměř výhradně vlakem.

“Inseminační dávky posíláme třikrát týdně expresní kurýrní službou ze železničních stanic Havířov a Frýdek – Místek, zásilka je na místě určení podle přání zákazníka – tedy i v den objednávky. Za tuto službu si účtujeme manipulační poplatek 650 Kč včetně DPH,” vysvětlila pro Zemědělce jednatelka firmy Jana Kleszczová.

“Při inseminaci od nás nakoupenou ID čerstvého spermatu se neplatí žádná základní částka, jen doplatek za zjištěnou březí klisnu. Ten nejvyšší, 6000 Kč, mají právě Cartouche, Kůň roku 2005 Pinot Grigio a Le Patron. Chovatel samozřejmě může využít možnosti ustájit svou klisnu v Lučině a nechat ji inseminovat veterinárním lékařem, se kterým má Stáj Mustang uzavřenou smlouvu,” dodává jednatelka.

Deset dcer

Cartouche se narodil 6. dubna 1995 v Německu v chovu paní Ludowieky Haspeckerové. Ryzák s původem Carbid - Daliah (po Delano) je zapsán od roku 1998 v Plemenné knize českého teplokrevníka. Jeho tělesné míry jsou 179,169 cm (kohoutková výška pásková a hůlková), 200 cm (obvod hrudi) a 22,5 cm (obvod holeně), třída koně byla ohodnocena 8,2 body a vlastní sportovní výkonnost stupněm TT.

Deset chových klisen - Arnica, Hany, Henessy, Paola, Regata a Ultima v Hlavní plemenné knize klisen a Dorota, Finlandia, Jíva a Josefina v Plemenné knize klisen – má ve svém rodokmenu na místě otce uvedeno jméno Cartouche. To snad není potřeba dál komentovat.

Za svou dosavadní kariéru na překážkách měl být Cartouche minulý týden zapsán i do hannoverské plemenné knihy hřebců a získat tak možnost připouštět zástupkyně plemene, které slaví 27. červenec 1735 jako nejvýznamnější datum své historie. Kurfiřt z Hannoveru a pozdější anglický král Jiří II. ten den totiž založil v dolnosaském městě Celle hřebčinec, který měl zajistit za dostupné ceny kvalitní partnery klisnám místních chovatelů.

Stalo se a cíleným šlechtěním v průběhu dalších dvou století se hannoverán propracoval mezi světově uznávanou společnost koní s nadprůměrnými sportovními předpoklady.

ERC: non - stop

Na distribuci inseminačních dávek čerstvého spermatu prostřednictvím kurýrní služby Českých drah nemá společnost Stáj Mustang monopol.

Equinní reprodukční centrum Pardubice – Mnětice (ERC) je největší českou firmou podnikající v reprodukci koní a ID svých hřebců rozesílá rovněž vlakem a dokonce šestkrát týdně. Kdo chce ID i v neděli, může si pro ni osobně přijet do Mnětic..

“Za dodání ID na území České republiky zaplatí odběratel 400 Kč plus daň v příslušné výši. Zásilka ve speciálním přepravním kontejneru obsahuje inseminační dávku spermatu hřebce, sterilní inseminační rukavice a inseminační zavaděč,” upřesňuje Ing. Zdeněk Müller, CSc. z ERC..

“Inseminovat klisnu může buď odborně způsobilý technik, veterinární lékař nebo její majitel, pokud má ovšem příslušné oprávnění. Čtvrtou variantou je inseminace v našem středisku reprodukce Pardubice – Nemošice. Cena za doručenou ID se skládá ze dvou položek – základního poplatku a doplatku za zjištěnou březí klisnu,” říká Müller.

V připouštěcí sezóně 2008 (od 15. února do 15. srpna) nabízí ERC čerstvé sperma 13 hřebců z plemenných knih slovenského a českého teplokrevníka, haflinga, velškého a českého sportovního pony, českomoravského belgického koně, norika a slezského norika.

Nejdražší ID ze všech má francouzský jezdecký kůň Palisco, používaný na klisny slovenského a českého teplokrevníka. Dávka čerstvého semene stojí 2000 Kč a doplácí se13 000 Kč.

Jen pro srovnání: zmražené sperma nejlepších světových hřebců ze skladu ERC se pohybuje v naprosto jiných cenových sférách..Otcovství oldenburské hvězdy jménem Sandro Boy přijde na 94 000 Kč - pokud se klisně zapuštěné jeho ID narodí hříbě, doplatí zákazník k základní ceně 24 000 Kč dalších 70 000 Kč..

Nabídka státu

Z jakých možností si může chovatel vybrat ve státních podnicích?

Národní hřebčín Kladruby nad Labem má v letošní nabídce 16 starokladrubských běloušů (ustájených v Kladrubech) a čtyři starokladrubské vraníky stojící ve Slatiňanech, všichni ovšem připouštějí výhradně v přirozené plemenitbě. Zmražené ID celkem 10 hřebců jsou uloženy v bance semene v Hradištku pod Medníkem.

Další starokladrubáci v majetku státu působí v Nebanicích, Písku a Tlumačově. Dva z nich, bělouš Generalissimus Ravella XLI a vraník Generalissimus Paluba XL jsou aktivní v tlumačovském Zemském hřebčinci na inseminační stanici a jejich dávka čerstvého spermatu stojí při inseminaci shodně 4000 Kč. Doplatek za březí klisnu není účtován.

Tlumačov letos prodává ID 12 vlastních hřebců plemen český teplokrevník, holštýnský kůň, holandský teplokrevník, Shagya-arab, Furioso, slezský norik, českomoravský belgický kůň, hafling a hucul. Maximální ceny: 2500 Kč základní poplatek, 3000 Kč doplatek, jednotný manipulační poplatek 500 Kč, to vše bez DPH.

Tlumačovská připouštěcí sezóna začala 1. února a skončí 31. srpna. Čerstvé sperma “nastupuje” na vlak v železniční stanici Otrokovice třikrát týdně.

Stejný rytmus má i zasílání ID vyprodukovaných v Zemském hřebčinci Písek, plemeníci jsou ovšem odebíráni od 15. února do konce července.

Čerstvé sperma čtyř hřebců slouží k inseminaci klisen českého a slovenského teplokrevníka, českomoravského belgického koně a haflinga. Základní poplatek se u jednotlivých koní pochopitelně také liší - v tomto případě je ten maximální 2000 Kč, zatímco nejvyšší doplatek činí 3000 Kč (plus DPH). Manipulační poplatek za zaslání ID je 550 Kč a to včetně daně z přidané hodnoty.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 076
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář