- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Vláda přidá na očkování přežvýkavců
Vláda zvýší částku určenou farmářům na očkování proti katarální horečce o 155 milionů korun. Kabinet na dnešním výjezdovém zasedání schválil žádost ministerstva zemědělství o prostředky na očkování přežvýkavců proti bluetongue. Na uhrazení celkových nákladů souvisejících s očkováním se bude podílet Evropská unie a stát. Informoval o tom mluvčí minsiterstva zemědělství Petr Vorlíček.
Vláda dnes rozhodla uvolnění 155 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Částku sto milionů obdrželo ministerstvo zemědělství již dříve od od ministerstva financí na řešení náhrad z titulu veterinárního zákona.
„V současné době ministerstvo provádí výběrové řízení na dodavatele vakcíny, očkování by mělo začít co nejdříve. Vakcína bude hrazena z prostředků Evropské unie, stát přispěje na uhrazení poloviny nákladů na samotné provedení očkování,“ vysvětlil ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Očkování se v České republice týká asi 1,2 milionu kusů zvířat. Důvodem k plošnému očkování je prevence. V případě rozšíření nákazy by stát musel chovatelům platit náhradu za utracený skot, což by podle odhadů MZe mohlo znamenat řádově desítky až stovky milionů korun.
Katarální horečka se v minulosti vyskytovala pouze v Asii, Africe a některých státech jižní Evropy. V roce 2006 se poprvé vyskytla ve státech západní Evropy, v listopadu 2007 se objevil první případ této nákazy v České republice.
Nemoc postihuje zejména ovce a kozy, pro které může být i smrtelná, ale také skot, u něhož jsou projevy mírnější. Nezpůsobuje hromadné úhyny a postižené chovy se nevybíjejí. Škody plynou hlavně z nižších přírůstků či snížené produkce mléka, doplnil Vorlíček.
Zdroj: Agroweb